Termovízia je zariadenie, ktoré využíva infračervené žiarenie na tvorbu obrazu. Vďaka tomu termovízie fungujú aj v absolútnej tme, keďže pre svoju činnosť nepotrebujú vonkajšie viditeľné osvetlenie.

Princíp je podobný, len žiarenie je iné

Infračervená energia je jednou z mnohých častí elektromagnetického spektra. Ak by sme to chceli zovšeobecniť, dá sa povedať, že čím je vyššia teplota objektu, tým viac infračerveného žiarenia generuje a emituje.

Ďalej je už princíp podobný ako pri bežných kamerách a iných zariadeniach, ktoré nejakým spôsobom pracujú s viditeľným svetlom. Len sa „vymení“ viditeľné svetlo za infračervené žiarenie. Termovízie sú tak užitočné napríklad pri záchranných akciách v zadymených priestoroch, kde videniu bráni hustý dym alebo v neosvetlenom podzemí, kde je veľká tma.

Nie je to však zďaleka jediné využitie. Ďalším z množstva využití termovízie je dohľadávanie zveri pri love. Špeciálne na takéto využitie si môžete zaobstarať termovíziu HikMicro.

Spravte si z dennej optiky termovíziu

Ak vám je názov HikMicro povedomý, pod touto značkou začal predávať svoje lovecké produkty výrobca HikVision. Ten ponúka široký škálu termovízii od základných modelov za pár stoviek eur až po špičkové kúsky, ktorých cena sa blíži päťmiestnej cifre.

Termovízie však nemusia byť len samostatné zariadenia. Existujú aj takzvané termovízne predsádky, či termovízne adaptéry, ktoré sa jednoducho nasadania na dennú optiku a spravia z nej termovíziu.

Najmenším takýmto termovíznym adaptérom je termovízia Dedal GT Nano. Patrí medzi drahšie prístroje, ale jeho praktické rozmery a váhu len 182 gramov zaručene oceníte. Praktické je aj to, že GT Nano nepotrebuje po namontovaní žiadne manuálne nastavovanie.

Nízka hmotnosť taktiež zaručí, že nepoškodí prístroj, prípadne adaptér, na ktorý bude montovaný. Samozrejme, nie len pre kompaktné rozmery a hmotnosť si priplatíte. GT Nano ponúka množstvo špeciálnych funkcií, ktoré z neho robia špičkový prístroj.