Keď sa u človeka objaví zubný kaz, najčastejšie riešenie je odstránenie kazu a následná rekonštrukcia chýbajúcich tkanív pomocou fotokompozitných materiálov. Sú však situácie, kedy to také jednoduché nie je.

Riešenie pre vážnejšie poškodené zuby

Problém nastáva, keď zubný kaz už zasahuje do zubnej drene, prípadne je taký hlboký, že počas jeho ošetrenia sa zubár dostane až k nervu. Vtedy je nutné vykonať odbornú endodonciu. Tá zahŕňa jednak bezbolestné vyčistenie zuba od kazu a taktiež dostavbu chýbajúcich častí zuba. Poďme sa však na tento zákrok pozrieť detailnejšie.

Ošetrovaný zub je najskôr izolovaný kofferdamovou membránou, vďaka ktorej vznikne sterilné operačné pole bez slín a baktérií z ústnej dutiny. Prvoradé je potom vyčistenie zuba od kazu.

Pokračuje sa vysušením všetkých kanálikov daného zuba a to za aseptických podmienok. Tie sa následne zaplnia horúcou gutaperčou. Potom pacienta ešte čaká postendodonické ošetrenie zuba: modelovanie alebo protetická náhrada.

Aké protetické náhrady sa používajú?

Čo sa protetických zubných náhrad týka, poznáme dva základné druhy: zubné korunky a zubné mostíky. Aké sú medzi nimi rozdiely? Začnime zubnými korunkami. Ide o umelé náhrady zubov, ktoré sa vytvárajú v laboratóriu z kvalitných a tvrdých protetických materiálov.

Využívajú sa pri veľkých stratách tvrdých tkanív zuba. Každá zubná korunka je vyrábaná tak, aby sa dala osadiť na vyliečený vlastný zub pacienta a vo výsledku vznikol prirodzene vyzerajúci, farebne jednotný a hlavne funkčný zub.

A čo je to zubný mostík? Ide o fixnú protetickú náhradu jedného alebo viacerých chýbajúcich zubov, ktorá sa nasadzuje na dva alebo viaceré zbrúsené zuby pacienta. K nim ich fixuje takzvaná pilierová konštrukcia, ktorá tvorí jednu časť zubného mostíka. Tou druhou časťou sú takzvané medzičleny, ktoré esteticky a funkčne nahrádzajú stratené zuby.