Laureátka Krištáľového krídla za dobročinnosť Viera Dubačová sa uchádza o post poslankyne Európskeho parlamentu. Na dôvody kandidatúry sme sa dlhoročnej obhajkyne práv sociálne slabších, divadelnej režisérky a tiež antikorupčnej aktivistky, opýtali v nasledujúcom rozhovore.

Prečo Európsky parlament?

Prax ma naučila žiť nohami pevne na zemi. Mať jasnú víziu, kráčať k nej a nebáť sa. Myslím si, že v Bruseli viem pretlmočiť príbeh Slovenska. Veľmi intenzívne tu žijem, tvorím. Som medzi ľuďmi a odtiaľ vytváram veci, hodnoty. Pre mňa je to možnosť pokračovania v mojej práci ochrany slabších, mojej práce antikorupčnej aktivistky a jednoznačne i veľmi jasnom boji proti extrémizmu, ktorý sa rozvíja nielen u nás, ale aj v celej Európe. Nedostávame patričné informácie o tom, čo jeden europoslanec môže pre Slovensko urobiť.

Čo umelca privedie k politike?

Ako herečka a režisérka som sa dostala do štádia, kedy cítim, že angažované umenie už nestačí. Práve to je dôležité pre to, aby si spoločnosť uvedomovala historické súvislosti, spoločenskú situáciu. Umenie by malo poľudšťovať. No zároveň, keď sme zakladali Divadlo z pasáže s postihnutými ľuďmi, zistili sme, že jednoducho musíme meniť legislatívu.

Ako vzniklo Divadlo z pasáže?

Mentálne postihnutí ľudia boli uzatvorení v akomsi chlieviku a nikoho nezaujímali. Som vychovaná k občianskej spoločnosti, a tak som sa slobodne rozhodla, že odídem zo zamestnania a založíme organizáciu. Tri roky som nemala plat ani nič, ale budovala som a vedela som, prečo to robím. Budujem lepšiu spoločnosť. Ak pomôžem pätnástim postihnutým, cez nich naučím aj ostatnú spoločnosť, nebyť zahľadený len do seba. Zároveň tým ukážeme aj vláde, aby nastavovala zákony pre slabších, a tým pomôžeme aj nám všetkým.

Aké bolo podľa vás doterajšie členstvo v Európskej únii?

Je šťastím, že Slovensko je v Bruseli. Od Schengenu, cez výhody spoločnej meny až po skutočne množstvo dobrej legislatívy, ktorá k nám prišla. To, že nás častokrát obhajovali politici, ktorí nemali záujem za nás bojovať, to je smola Slovenska, že si volí ľudí, ktorí ho potápajú. Niekde robíme chybu, niekde sme nedovzdelaní a potrebujeme Európsku úniu, aby nás ťahala.

Aké je postavenie Slovenska v únii?

To, kde sa dnes nachádza Slovensko je naozaj zlé. To, že táto vláda ani nedokáže obhájiť Slovensko v nejakom väčšom spoločenstve, je potom prirodzené. Brusel má slúžiť v prospech jednotlivých krajín. To je jasná vízia, v ktorej by malo mať Slovensko veľmi jasné postavenie. Ale to môžeme mať vtedy, keď bude mať dobré zákony. Také ktoré pomáhajú slabším, a tomu, čo je pre Slovensko dôležité. Malé a stredné podnikanie, poľnohospodárstvo. Čiže Slovensko, ktoré je silné v tom, čo vieme. Ale naša vláda nám toto potláča, likviduje. Ako môže byť Slovensko, slabé a potláčané, dobrým partnerom veľkým krajinám? Ako sa potom dokážeme ubrániť?

Kandidujete na kandidátke hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Prečo?

Vždy som bola politicky nezávislá a nezávislosť je pre môj život veľmi dôležitá. Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti mi dalo ponuku ako prvé a rešpektovalo moju nezávislosť a nekládli si žiadne podmienky. Bola som prekvapená, že na druhé a tretie miesto neumiestnili svojich poslancov, ale nezávislých. Považujem to za krok, ktorým dokazujú, že nie sú klasickou politickou stranou. Potom v takomto hnutí vzniká pestrá paleta osobností, ktorá sa javí ako neharmonická a nejednotná, pričom ja takisto nesúhlasím s názormi všetkých kandidátov či poslancov tohto hnutia, ale je to priestor pre nezávislých ľudí.

Čomu sa budete venovať po prípadnom zvolení?

Určite sa budem angažovať najmä v sociálnej oblasti, prípadne oblasti kultúry, vo výboroch Európskeho parlamentu. Chcem využívať možnosti, ktoré europoslanec má, aby som pomáhala konkrétnym projektom, ľuďom na Slovensku. Ale aj propagovala naše regióny či už z pohľadu cestovného ruchu alebo potenciálnych investícií, pretože na to všetko má poslanec Európskeho parlamentu vytvorený priestor. Z pozície poslankyne Európskeho parlamentu budem podávať pomocnú ruku všetkým, ktorí majú chuť meniť svoje okolie, svoju vlasť. Zároveň ale budem bojovať proti narastajúcemu extrémizmu. Pretože aj keď frustráciu u mnohých ľudí chápem, tá neospravedlňuje extrémne riešenia.

Kandiduje s podporou osobností

zuzana kronerova“Podporujem ľudí, ktorým verím. Vierka ma svojou tvorivou prácou presvedčila, že je to človek, za ktorým stojím a budem stáť,” hovorí známa slovenská herečka Zuzana Kronerová. “Vierku Dubačovú poznám už veľa rokov a viem, že je to skvelý človek. Všetko čo robí, robí s oduševnením a naplno. Verím jej a preto ju budem voliť,” dopĺňa ďalší známy herec Slovenského národného divadla Richard Stanke.

Fakt, že práca Viery Dubačovej presahuje hranice umenia, ale dokazujú aj jej vzťahy s osobnosťami politického života, s ktorými prišla počas svojich doterajších aktivít do kontaktu. „Vierka je znalá problematiky slabších a znevýhodnených skupín nielen na Slovensku, ale aj v EÚ. Svojimi projektami môže dať návod celej Európe, ako správne zacieliť využitie eurofondov, ktoré prispejú ku komplexným riešeniam v tejto oblasti,” hovorí o držiteľke Krištáľového krídla za filantropiu bývalá poslankyňa Európskeho parlamentu Zita Pleštinská.

mikulas hubaUniverzitný profesor, ochranár a poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Mikuláš Huba dodáva: “Vierka Dubačová je útle žieňa s veľkým srdcom a ešte väčším spektrom skvelých aktivít s cieľom pomáhať ľuďom a krajine. Patrí k tomu najlepšiemu, čo na Slovensku máme. Ak sa dostane do Európskeho parlamentu, budeme tam mať človeka, na ktorého môžeme byť hrdí. Je to v našich rukách!”

Nezávislá kandidátka na post poslankyne Európskeho parlamentu Viera Dubačová kandiduje s číslom 2 na kandidátke číslo 19 – Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Voľby poslancov Európskeho parlamentu sa konajú už túto sobotu 24. mája.