Druhý vianočný sviatok spravidla patrí okrem iného aj zápasom najvyššej hokejovej súťaže a v rámci „štefanského“ kola sa pod Pustým hradom odohral derby zápas Zvolena proti Banskej Bystrici.

Zvolenčania aj napriek viacerým absenciám preukazovali od úvodných sekúnd aktivitu a už na konci 2. minúty zachraňovala brankára hostí konštrukcia brány po šanci Fekiača. Vedúci presný zásah prišiel z hokejok domácich „rytierov“, keď na konci 5. minúty Kolenič vysunul do šance Csányiho, ktorý sa nemýlil – 1:0. V 8. minúte mal príležitosť na vyrovnanie Holenda, ktorý sa z pozície obrancu ocitol zoči-voči Petríkovi, no ani na dvakrát neprekonal trojku v bráne HKM. To sa však podarilo v polovici tretiny Šoltésovi, ktorý využil zaváhanie zvolenskej defenzívy a presnou strelou nedal Petríkovi šancu – 1:1. Netrvalo však dlho a domáci hokejisti boli opäť vo vedení, keď sa v 12. minúte prezentovali peknou kombináciou Langkow s Bondrom a druhý menovaný rozvlnil sieť za Sedláčkom – 2:1. Aj vo zvyšných minútach úvodného dejstva videla početná kulisa na zvolenskom štadióne pomerne svižný hokej, Banskobystričania ešte mali k dispozícii presilovku, ktorú nepotrestali a po dvadsiatich minútach tak viedol Zvolen.

Domáci hokejisti pokračovali vo vysokom tempe a v úvode prostrednej časti hry mali sľubné šance Jedlička a po ňom aj Stupka, nepresadil sa ani Sideroff a pri dorážke Huntebrinker. „Rytieri“ si to začali vynahrádzať v 28. minúte, kedy Langkow nabil medzi kruhy Jedličkovi a nádejný slovenský reprezentant svoju strelu pretavil na gól – 3:1. Zvolenčania nepoľavovali a v príležitostiach sa ocitli aj Stupka a v 32. minúte Bondra, no ďalší gólový recept na Sedláčka našli až v 36. minúte. Vynikajúcu prihrávku Langkowa opäť využil Maroš Jedlička, ktorý zaistil pred odchodom do kabín Zvolenu trojgólový náskok – 4:1.

Už po 102 sekundách tretej tretiny videli diváci ďalší gól, postaral sa oň kapitán hosťujúceho celku Ivan Ďatelinka, ktorý sa ocitol v samostatnom úniku a zoči-voči Petríkovi nedal zvolenskému brankárovi šancu – 4:2. Tento moment naštartoval „baranov“, ktorých bol odrazu plný ľad a na konci 54. minúty znížili dokonca na rozdiel jediného gólu. Sukeľ posielal puk na Petríka, následne sa dostal k odrazu Troock a nádeje Banskobystričanov na bodový zisk ožili – 4:3. Tie však napokon pomerne rýchlo spľasli, keď už po vyše minúte a pol navýšil vedenie Zvolena skúsený Stupka a jeho ukážkový blafák – 5:3. Hostia to ešte skúsili v šestici, no pri hre bez brankára definitívne rozhodol o osude zápasu Bondra, ktorý strelou cez celé ihrisko stanovil skóre duelu na konečných 6:3. Zvolenčania tak pretrhli banskobystrickú šesťzápasovú sériu výhier a nič na tom nezmenila ani pästná výmena, ktorej sa zúčastnili Sládok a Bača.

Tipos extraliga – 47. kolo – pondelok 26.12.2022 – Zimný štadión Zvolen

HKM Zvolen – HC ’05 Banská Bystrica 6:3 (2:1, 2:0, 2:2)

Góly: 5. Csányi (Kolenič, V. Fekiač), 12. R. Bondra (Langkow, Jedlička), 28. Jedlička (Langkow), 36. Jedlička (Langkow, R. Bondra), 56. Stupka (Huntebrinker), 58. R. Bondra – 10. Šoltés, 42. Ďatelinka (Gašpar, Bíreš), 54. Troock (J. Sukeľ). Rozhodovali: Výleta, J. Konc ml. – Gegáň, M. Orolin, vylúčení na 2 min: 2:3, vyššie tresty: Sládok – Matej Bača, obaja 5 + DKZ za hrubosť, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Diváci: 5023.

Zostava HKM Zvolen: Petrík (Trenčan) – Rauhauser, Messner, Hanna, Mudrák, Sládok, Hraško, S. Barcík – R. Bondra, Langkow, Jedlička – Stupka, Huntebrinker, Sideroff – Zuzin, Viedenský, Marcinek – Csányi, V. Fekiač, Kolenič – Jakúbek

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Sedláček (Belanyi) – Bačik, Björkung, Kojo, Pavlin, Ďatelinka, Holenda, Bača, Luža – Šoltés, Tamáši, Urbánek – Jendek, Kontos, Troock – J. Sukeľ, Bíreš, Gašpar – Jamrich, Gabor, Výhonský

Najbližší duel čaká hokejistov Zvolena už v stredu 28. decembra, kedy pocestujú do Liptovského Mikuláša.