Už cez víkend sa nebo nad Sliačom opäť po roku rozozvučí zvukom lietadiel a desaťtisíce návštevníkov budú obdivovať umenie skúsených pilotov. Avšak nielen pilotov lietadiel, tento rok patrí medzi najväčšie lákadlá aj súboj automobilu Ariel Atom so stíhacím lietadlom L-39 Albatros.

SIAF 2014 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.Preteky áut a stíhacích lietadiel sa z leteckých šou postupne vytratili, pretože víťaz bol takmer vždy vopred jasný. Tentokrát bude ale proti stíhačke stáť jeden z najrýchlejších štvorkolesových tátošov na svete. Keď zoberieme do úvahy, že pri nízkom prelete nemôže stíhacie lietadlo ani zďaleka dosiahnuť maximálnu rýchlosť, črtá sa zaujímavý súboj. „Pomer váha a výkon je tu na dobrej úrovni. Zrýchlenie ma úrovni 2,7 sekundy na sto kilometrov. Verím, že Ariel to vyhrá,“ povedal profesionálny automobilový jazdec Matej Homola. Práve on bude za silným strojom na ploche sedieť. Jeho súperom bude lietadlo L-39 Albatros zo skupiny Baltic Bees.

Medzi ďalšie lákadlá víkendových leteckých dní budú patriť letecká akrobatická skupina poľských vzdušných síl Bielo-červené Iskry, skupina Baltic Bees či svetoznámy český Flying Bulls Aerobatics Team, ale aj novinka z dielne lietajúci býkov The Flying Bulls Duo. Okrem spomenutých leteckých skupín určite svojimi kúskami na oblohe zaujme maďarský pilot Zoltán Veres, ale novinkou na sliačskych leteckých dňoch bude vystúpenie škandinávskej leteckej šou Catwalk.

SIAF 2012O rachot na oblohe sa postarajú slovenský L-29 Delfín a L-39 Albatros, česká L-159 Alca, české i maďarské Gripeny, holandský Demo team s ich F-16 či Dassault/Dornier Alpha Jet rakúskych Flying Bulls. Samozrejme, nebude chýbať ani najsilnejší stroj v domácej výzbroji, stíhacie lietadlo MIG-29. Na statických ukážkach potom bude možné vidieť aj britské Tornádo GR4 či Eurofihter Typhoon alebo F-4 Phantom z Turecka.

Aj tento rok bude na letisku a v jeho okolí vysielať Rádio SIAF na frekvencii 107, 3 MHz. Prejazd po ceste I/69 bude uzavretý. Návštevníci môžu využiť kyvadlovú dopravu z Banskej Bystrice i Zvolena. Zvlášť bude jazdiť aj bezplatná kyvadlová doprava z jednotlivých odstavných parkovísk ku vstupom. Zo strany od Banskej Bystrice bude parkovisko blízko jedného zo vstupov. Areál sa otvorí každý deň o ôsmej hodine, letový program začne od 10.00 h a keďže bude približne rovnaký v sobotu i nedeľu, po oba dni bude končiť okolo 17-tej hodiny. Vstupenky sú v predpredaji na stránke predpredaj.sk. Aktuálne informácie o MLD SIAF 2014 na stránke siaf.sk. Hlavným organizátorom podujatia je Slovenská letecká agentúra v spolupráci s hlavným programovým partnerom Ministerstvom obrany Slovenskej republiky.