Po dvoch zápasoch vo Zvolene a ďalších dvoch na Spiši bol stav semifinálovej série Tipos extraligy nerozhodný. Piaty zápas pod Pustým hradom mal naznačiť, ktorý so súperov bude mať k postupu do finále bližšie.

A po často opatrných a nervóznych výkonoch z predošlých zápasov sa tentokrát na zvolenskom ľade hra poriadne otvorila. A svoju rolu navyše zohrali aj rozhodcovia a ich verdikty a postupy. Hostia sa ujali vedenia už v 4. minúte gólom Rapáča. Po striedavej prevahe jedného a neskôr druhého tímu sa Zvolenu v 17. minúte podarilo vyrovnať. Aj keď udalosti pred gólom Šišku rozhodcovia dlhšie posudzovali. Do kabín sa však tímy vracali znovu za vedenia Spišiakov, keď opäť až po potvrdení videorozhodcom, gól uznali Žiakovi – 1:2.

Aj do druhej tretiny nastúpili aktívne oba celky, ale v ofenzívnom tlaku sa snažili pokračovať najmä domáci, ktorí však troskotali na gólmanovi Melicherčíkovi. V 32. minúte si však Zvolenčania zavarili po tom, čo hrali v oslabení pre veľký počet hráčov na ľade. Hostia sa dostali do tlaku, v ktorom pokračovali aj následne a v 34. minúte premenil svoj únik Verbeek. Po góle a reklamnej prestávke však hostia skórovali znovu, keď Nellis premenil svoju dorážku – 1:4.  So šťastím sa však ešte pred klaksónom podarilo rytierom znížiť vďaka aktivite Mudráka.

Do poslednej časti hry nevstúpili Zvolenčania rezignovane, naopak. V 49. minúte Hain, následne v 54. minúte aj Hecl a v 56. minúte tiež Huntebrinker korunovali veľký tlak HKM skvelým obratom – 5:4.  To však nemal byť koniec nedeľnej gólovej prestrelky. Hostia sa veľmi rýchlo oklepali a už v 57. minúte bolo zásluhou Nellisa vyrovnané. O všetkom napokon rozhodol kontroverzný moment v 59. minúte, kedy hostia faulovali Zuzina, ale rozhodcovia umožnili hru a Nellis dorážkou v správnom momente prekonal Trenčana a vybojoval svojim hetrikom postupový mečbal pre Spišskú Novú Ves.

HKM Zvolen – HK GROTTO Spišská Nová Ves 5:6 (1:2, 1:2, 3:2), stav série 2:3

Góly: 17. Šiška (Zuzin, Mudrák), 39. Mudrák (Rauhauser, Marcinek), 49. Hain (Marcinek, Messner), 54. M. Hecl (Jedlička, Šiška), 56. Huntebrinker (M. Hecl, Jedlička) – 4. Rapáč (Groch, Bortňák), 20. Žiak (Verbeek, Kerbashian), 34. Verbeek (Majdan), 35. Nellis (Džugan) 57. Nellis (Réway), 59. Nellis (Romaňák). Zápas vo Zvolene sledovalo 5 035 divákov.

Zostava HKM Zvolen: Trenčan – Messner, Hain, Mudrák, Rauhauser, Kubka, Hanna, S. Barcík – Zuzin, Viedenský, R. Bondra – Marcinek, Šiška, Csányi – Jedlička, Huntebrinker, Sideroff – M. Hecl, Turnbull, Stupka.

Zostava HK Grotto Spišská Nová Ves: Melicherčík – Ališauskas, Žiak, Beaudry, Romaňák, Malina, Ulander, Groch – B. Rapáč, Bortňák, Majdan – Verbeek, Kerbashian, Majdan – Myklucha, Nellis, Réway – Belluš, Vartovník, Džugan.

Šiesty zápas série v Spišskej Novej Vsi je naplánovaný na utorok, 11. apríla. Ak sa Zvolenčanom na Spiši podarí zvíťaziť, o všetkom sa potom môže rozhodnúť až vo štvrtok, 13. apríla znovu vo Zvolene. Zápasy majú úvodné buly vždy o 18-tej hodine.