ZVonline.sk (F. Roháček), foto: Robo Bošeľa | 23.5.2016

VIDEO: Kontrast rapera Marksa sa dostáva do prvej štvrtiny

Mladý Zvolenčan, ktorý si so svojou hudbou získava priaznivcov nielen u mladej generácie, pokračuje vo svojej kariére netradičnou cestou. Raper sa rozhodol svoj druhý album predstaviť postupne prostredníctvom videoklipov.

marks kontrastV pravidelných intervaloch uverejňuje nové videoklipy, ktoré zároveň predstavujú jednotlivé piesne albumu Kontrast. Spolu ich bude šestnásť a vytvoriť majú ucelený príbeh. V týchto dňoch uzrel svetlo sveta štvrtý videoklip. „Každá skladba má svoju podtému, ktorá je zameraná na určitú oblasť hodnôt ľudí v dnešnej dobe a môžete si ju všimnúť na začiatku každého videoklipu,“ hovorí Marko Parničan, respektíve raper Marks.

Ten sa popri povinnostiach maturanta na Gymnáziu Ľ. Štúra venuje nielen hudobnej stránke svojich skladieb, ale aj scenáru jednotlivých klipov, v ktorých navyše vždy sám nielen spieva, ale je aj súčasťou samotného príbehu. „Jeden klip začína vždy tam, kde ten predošlý skončí. Momentálne uzreli svetlo sveta štyri videoklipy, ktoré majú predstavovať všetko negatívne v našom živote,“ približuje.

Príbeh sa má ale posunúť ďalej a ukázať na živote i tie pozitívnejšie stránky. To všetko s novým hudobným štýlom a využívaním omnoho pestrejších prvkov, ako bolo doteraz v jeho tvorbe zvykom. Spolu s Marksom sme sa pozreli na prvé štyri klipy bližšie.

1. Papierový svet

„Papierový svet predstavuje začiatok celého celku a práve preto nesie jeho podtéma názov „SLOBODA“. Je zameraná na možnosť voľby, ktorú má každý z nás, no tématika tejto skladby sa skôr nesie v tom duchu, že človek je ovplyvnený svojím okolím a častokrát si preto zvykne, v podstate slobodne, zvoliť tú temnejšiu cestu. V príbehovej časti sme prešli od samotného narodenia dieťaťa až po prítomnosť. Paintball mal znázorňovať vplyv okolia na nás a náš charakter, smer cesty a slová na maliarskom plátne práve ten možnosť výberu, kontrasty, pri čom na samom konci je jeden veľký otáznik, ktorý opäť poukazuje na slobodu,“ vysvetľuje Marks.

2. Sebavedomie

V druhom klipe k pripravovanému albumu Kontrast sa hlavný hrdina dostáva na avizovanú zlú cestu. Okolie ho ťahá na dol, ovplyvňuje jeho hodnoty a charakter. „Tento song má vyjadrovať bežný večerný život mladých ľudí v dnešnej dobe. Aroganciu, agresiu, pýchu, proste všetko čo sa točí okolo ľudského ega. Byť sebavedomý je fajn, no častokrát prekračujeme hranicu. Postupne si však uvedomujem, čo robím zle a snažím sa od tých vecí dostať preč, no v tom padám do ďalšieho pokušenia,“ hovorí mladý raper.

3. Nádherná

Nové pokušenie načrtnuté v závere druhého klipu sa ukazuje práve v treťom pokračovaní. Mladý autor v ňom chce poukázať na tému povrchnosti ľudí. Ako vraví, okrem poukázania na kladenie dôrazu na výzor a ignorovanie vnútornej krásy ľudí skladba kritizuje aj neveru, klamstvá a falošnosť ľudí. Chce ňou poukázať na to, že vášeň a túžba nahradila pravé city a pojem krása je braný len povrchne.

4. Hriešny tanec

„Na konci predošlého videoklipu som už z toho všetkého celkom mimo, nakoľko všetky tieto štyri videoklipy sa v podstate odohrávajú v jednu noc, počas ktorej celý čas „chľastám“. Strácam triezvy pohľad na veci a všetky tie hriechy ma ťahajú dole. Strácam identitu a v podstate ani neviem čo je realita. Hriechy v podobe masiek sa dostávajú čoraz bližšie ku mne, až pokým ma to celé nezhltne. Má to byť vyvrcholenie prve strofy, prvých štyroch klipov, ktoré mali poukazovať na všetko negatívne. Tento klip je preto pochopiteľne ten najtemnejší a tak trochu aj psycho. Však predsa kontrast,tak prečo nie,“ hovorí Marks.

Ako bude príbeh pokračovať sa dozvieme opäť už o tri týždne.  Aby ste to nezmeškali, Marksa môžete sledovať aj na facebooku.