Hokejová extraliga pozná svojho nového majstra. Stali sa ním hráči Košíc, ktorí v piatom finálovom stretnutí ukoristili potrebné štvrté víťazstvo v sérii proti Zvolenu. Zverencom trénera Oremusa sa tak ušli „iba“ strieborné medaily.

Úvodná tretina príliš nevybočila z doterajších koľají finálovej série a bola najmä o pozorných defenzívach a vyčkávaní na chybu. Napokon v nej diváci v košickej Steel Aréne gól nevideli, a to ani pri strele Ferenca zo začiatku 2. minúty, po ktorej zvonila tyč a ani pri štvorminútovom vylúčení Lampera, ktoré Zvolenčania nedokázali potrestať.

Prvýkrát sa vlnila sieť za jedným z brankárov až v 24. minúte, kedy Šedivý posielal puk smerom na Trenčana, no šikovný teč Pollocka zmenil jeho trajektóriu a na veľkú radosť domácich tribún išli Košičania do vedenia. Vo veľmi krátkom čase mohol upravovať na 2:0 Fejes, proti však bola konštrukcia brány a v polovici zápasu sa zaskvel Riečický, ktorý vymazal príležitosť Sideroffa.

Tretie dejstvo prinieslo rýchly gól, o ktorý sa postarali „oceliari“, keď už po 55 sekundách zvyšoval náskok svojho tímu Leskinen. Ďalší priebeh tretiny poznačili vylúčenia na oboch stranách a v závere Zvolenčanom neostávalo nič iné, než vabank v podobe hry bez brankára. Trenčan zamieril na lavicu už na začiatku 58. minúty, čo po zhruba pol minúte pretavili Košičania na absolútnu definitívu. Strelou cez celé ihrisko do prázdnej zvolenskej brány sa prezentoval obranca Šedivý, ktorý tak spustil vlnu absolútnej košickej eufórie. Oceliari si vybojovali už deviaty majstrovský titul v histórii, hráči HKM obsadili 2. miesto a z metropoly východu si odnášajú strieborné medaily.

Tipos extraliga – finále play-off – 5. zápas – nedeľa 23.04.2023, 18.00 h – Steel Aréna

HC Košice – HKM Zvolen 3:0 (0:0, 1:0, 2:0) /stav série 4:1/

Góly: 24. Pollock (Šedivý, Southorn), 41. Leskinen (Jääskeläinen), 58. Šedivý (Fejes, Bartánus). Rozhodovali: Hronský, Stano – P. Jedlička, Konc ml., vylúčení: 3:5 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0. Diváci: 8347 (vypredané)

Zostava HC Košice: Riečický – Olsson, Breton, Southorn, Šedivý, Ferenc, Deyl, A. Bartoš – Bartánus, Pollock, Fejes – Jääskeläinen, Chovan, Leskinen – Lamper, Slovák, Rogoň – Jokeľ, Hovorka, Havrila

Zostava HKM Zvolen: Trenčan – Messner, Hain, Mudrák, Rauhauser, Kubka, Hanna, Čulík – Jedlička, Viedenský, Bondra – Zuzin, Huntebrinker, Hecl – Sideroff, Šiška, Turnbull – Stupka, Marcinek, Csányi – Brumerčík