Vianočné námestie sa aj tento rok rozoznie tónmi adventných koncertov a rozsvieti stovkami svetielok. Zvolenčania si môžu užívať rozvoniavajúce stánky, hudobné vystúpenia a ďalšie predvianočné radovánky.  

Centrom vianočnej kultúry vo Zvolene sa od decembra opäť stáva obľúbená Vianočná dedina.

Kultúra plná lokálnych talentov a tradičné trhy

Tento rok nás v rámci kultúry budú tešiť poväčšine domáci umelci, ktorí si pre priaznivcov pripravili bohatý program. „Lákadlami Zvolenskej zimy budú koncerty kapely Janko Kulich & Kolégium v sobotu 16. decembra či vystúpenie skupiny The Rocking Balls v pondelok 18. decembra. Pripravili sme aj predstavenie Swingové Vianoce so Sweet Little Chicks, ktoré sa uskutoční v piatok 22. decembra,“ hovorí hlavný organizátor vianočných podujatí Daniel Axmann z odboru rozvoja mesta.

Okrem týchto špičkových interpretov sa predstaví skvelá Lucie Václavíková s kapelou MNG, kapely Pacipacifik, The Sirens, El Fuego či Zvolenská dychová kapela. O program sa ďalej budú starať aj žiaci Hudobno-tanečného štúdia Zvolen, žiaci Konzervatória a základnej umeleckej školy Pink Harmony aj Súkromnej základnej umeleckej školy Heuréka či členovia detského folklórneho súboru Huncútik.

„V rámci Zvolenskej zimy organizujeme aj pravidelné adventné koncerty. Prvý decembrový piatok ich odštartuje Lucia Gibarti s kapelou, v nedeľu 3. 12. bude nasledovať organový koncert Denisy Gibalovej Kabáčovej a Andreja Sontága no a v nedeľu 10. decembra sa diváci môžu tešiť na predstavenie s názvom Missa Slovacca,“ dopĺňa Axmann.

Deti sa najviac tešia na príchod Mikuláša s mikulášskymi balíčkami a rozsvietenie vianočného stromčeka, ktoré sa uskutoční 6. decembra vo Vianočnej dedine.

Druhý decembrový piatok prídu do Zvolena aj vianočné trhy. Okrem vareného vínka, punču či syrových dobrôt si na nich návštevníci môžu zakúpiť aj tradičné produkty od miestnych výrobcov či doplniť zásoby vianočných darčekov pre blízkych.

Mesto sa opäť bude starať  o silvestrovský program na námestí. Od 22. hodiny sa rozbehne silvestrovská zábava pod taktovkou DJ Lodyho a diskotéka bude pokračovať aj po polnoci. Polnočný ohňostroj samospráva neplánuje. „Aj tento rok chceme rešpektovať starších ľudí, deti či domáce zvieratká, ktorí na hlasné zvuky ohňostrojov reagujú citlivo. Nový rok si môžeme spoločne užiť aj v pokoji. Ide navyše o logický krok aj v rámci šetrenia mestského rozpočtu,“ vysvetľuje vedúca odboru rozvoja mesta Juliana Kochlicová Ištóková.

Korčuľovanie na ľadovej ploche

K zvolenskej zime už neodmysliteľne patrí aj mestská ľadová plocha pri Katolíckom kostole sv. Alžbety. Aj keď mesto trpí v dôsledku energetickej krízy, robí všetko preto, aby svojich obyvateľov mohlo počas adventu potešiť. Na výdavky ľadovej plochy však nebudú stačiť len financie z mestského rozpočtu.

„Práve preto oslovujeme podnikateľov s prosbou o sponzorské dary. Ľubovoľnou čiastkou budú môcť prispieť aj samotní návštevníci klziska,“ vyjadril sa primátor mesta Zvolen Vladimír Maňka.

Prevádzke ľadovej plochy pomôžu aj športové skupiny, ktoré si ju budú môcť prenajať na športové tréningy a zápasy. Pre verejné korčuľovanie bude plocha prístupná cez pracovné dni od 7.30 do 18.00 (pondelok – piatok), od 9.30 do 18.00 v sobotu a od 9.30 až 20.00 v nedeľu.

Mesto myslí aj na horšie časy

Keďže chce mesto Zvolen prispieť k šetreniu elektrickej energie a plynu v rámci aktuálnej energetickej krízy, výzdoba Vianočnej dediny bude zhasnutá vždy najneskôr o 23.00 večer. Symbolicky bude svietiť iba vianočný stromček na námestí.