Počas zasneženého víkendu 7. a 8. decembra 2013 sa v predvianočnej nálade na plavárni Štiavničky v Banskej Bystrici uskutočnil už 27. ročník Vianočnej ceny Zvolena a 11. ročník Memoriálu Oldřicha Vdolečka v plutvovom plávaní a rýchlostnom plávaní pod vodou s medzinárodnou účasťou, ktorý organizoval Klub športového potápania CALYPSO Zvolen.

Jožko PribylinaNa týchto významných pretekoch sa stretlo 7 slovenských a 8 zahraničných klubov, ktoré reprezentovali mladší aj starší plavci. Pretekov sa zúčastnilo 218 pretekárov, z toho 105 žien a 113 mužov, ktorí sa na štartovacie bloky postavili spolu 976 krát. Klub športového potápania Calypso Zvolen zastupovalo 41 pretekárov, z toho 20 mužov a 21 žien. Preteky boli miestami naozaj dramatické a o tom, že sa „calypsákom“ darilo, svedčí aj to, že domov priniesli spolu 27 medailí a 6 umiestnení v pretekoch štafiet.

Z jednotlivcov bol najúspešnejší plavec Jozef Pribylina. Ten v kategórii E (10 a 11 roční) získal dve druhé miesta na tratiach 200m PP a 400m PP a tri tretie miesta za 100m PP, 200m BF a 100m BF. V tej istej kategórii bola najúspešnejšou plavkyňou Katarína Oklepková, ktorá získala jedno zlaté umiestnenie v disciplíne 100m PP a tri strieborné umiestnenia na tratiach 50m PP, 200m PP a 400m PP. Po jednom bronze vybojovali aj Laura Linderová na trati 50m BF a Andrea Sekerešová v disciplíne 100m BF.

Medzi najmladšími pretekárkami, t.j. v kategórii E0 (9 roční a mladší), sa presadili Darina Paprčková, ktorá si odniesla dve strieborné medaile za 50m BF a 200m PP a dve bronzové medaile za 100m PP a 200m BF, Timea Kosová v disciplíne 50m PP so striebrom a v disciplíne 100m BF s bronzom a Lucia Oklepková s dvomi bronzovými umiestneniami za 50m PP a 200m PP. Z chlapcov v tejto kategórii vynikol Matúš Ďurík, ktorý vyplával jedno tretie miesto na trati 100m BF a  jedno druhé miesto na trati 200m PP. V rovnakej disciplíne vybojoval Tomáš Janešík zlato a Július Balkovský bronz.

Paťo SarvašZahanbiť sa nenechali ani starší. Za kategóriu C (14 a 15 roční) priniesol na tratiach 100m BF druhé a 50m BF tretie miesto Róbert Kuzma a na trati 800m PP zlaté umiestnenie Patrik Sarvaš. Striebro vybojovala aj Odorová Beáta v disciplíne 200m PP.

Sila nášho klubu sa opäť prejavila aj v pretekoch štafiet. V prvý deň pretekov na trati 4x200m vybojovali v kategórii E Jozef Pribylina, Andrea Sekerešová, Alexander Stratil a Katarína Oklepková zlato a v kategórii D Natália Almášiová, Barbora Martinská, Miroslava Šimiaková a Katarína Sarvašová bronz. Druhý deň prebiehali súťaže štafiet na trati 4x100m. Presadili sa štafety kategórií C, D a E. Za kategóriu C Róbert Kuzma, Adam Gonda, Samuel Kostúr a Patrik Sarvaš získali zlato a Timon Kušík, Martin Sarvaš, Alena Szekanová a Beáta Odorová striebro. V kategórii D si Marek Výboh, Dana Jušková, Peter Výboh a Patrik Linder odniesli strieborné ocenenie. A rovnako v kategórii E Jozef Pribylina, Andrea Sekerešová, Alexander Stratil a Katarína Oklepková získali striebro.

Preteky boli aj nesmierne zaujímavé, najmä z pohľadu podaných výkonov. Najlepšie juniorské výkony, ktoré boli zároveň aj najlepšími individuálnymi výkonmi, podali Klára Křepelková z KVŠ Laguna Nový Jičín v disciplíne 100m RP časom 40.17, Adam Bukor z Tritonu Šaľa v disciplíne 400m PP časom 3,08.38 a opäť Klára Křepelková tentoraz v disciplíne 50m RP časom 17.09. Najrýchlejší výkon na 100m PP podali Michal Idešic časom 38.99 a Christovová Zuzana časom 44.23 a yískali tak poháre v 11. ročníku Memoriálu Oldřicha Vdolečka.

Po spočítaní bodov sa v celkovom hodnotení na treťom mieste umiestnil KŠP Delfín Žilina, na druhom mieste klub Uhlomost-sport z Mostu a pohár Vianočnej ceny Zvolena si odniesol KVŠ Laguna Nový Jičín. Organizátorom ďakujeme za hladký priebeh a príjemnú atmosféru a tešíme sa na stretnutie opäť o rok.