Jadro výstavy MAPY (výber) na Zvolenskom zámku tvoria diela slovenských autorov zo zbierok galérií, zo súkromných zbierok a z majetkov autorov z obdobia rokov 1960 – 1989. Neoavantgardné tendencie a konceptualizmus v 60. rokoch 20. storočia zásadne rozšírili témy a vizuálne nástroje výtvarného umenia v interdisciplinárnych presahoch s vedou, technológiami, futurológiou, ekológiou a utopickými víziami. Od predchádzajúcich snažení abstraktného umenia sa autori výrazne odlíšili príklonom k realite a reflexiou novej mediálnej kultúry, takže mohli bezprostredne reagovať na historické, kultúrne a politické udalosti v danom období.
Aktuálna výstava predstaví práve vybrané kľúčové diela slovenských autorov, ktoré využívali stratégie umeleckej kartografie v kresbách, grafikách, objektoch a vo fotografii. Na predstavených dielach možno sledovať uvažovanie umelcov o hraniciach, obmedzeniach, ale aj spôsoboch ich prekračovania či redefinovania, tvorivé ovládnutie sveta zmenami mierky či pozícií štátov a kontinentov na mape. Autori zaznamenávajú v umeleckých mapách aj svoje zážitky z fyzickej prítomnosti v krajine, stopy vlastnej existencie. Umelecké mapy sú aj nástrojom mentálnych kartografií. Metaforická povaha mapy poskytuje nekonečné variácie autorského vyjadrovania v znakových systémoch individuálnych mytológií, hľadanie strateného raja, objavovanie bájnych krajín a zakladanie ideálnych štátov či snívanie o vesmíre. Každý z autorov však vyznačil svojím zápisom predovšetkým vlastné súradnice na mape.
Kurátorky: Daniela Čarná (Galéria mesta Bratislavy), Lucia Gregorová (Slovenská národná galéria)
Vystavujúci autori: Milan Adamčiak, Peter Bartoš, , Juraj Bartusz, Stano Filko, Daniel Fischer, Jozef Jankovič, Michal Kern, Július Koller, Otis Laubert, Juraj Meliš, Rudolf Sikora, Dezider Tóth, Kamil Varga