Veľká noc je na Slovensku klasicky v znamení šibačiek, oblievania dievčat vodou a odmeňovaní chlapcov maľovaným vajíčkom. Samozrejme, táto tradícia už z roka na rok upadá a uberá sa iným smerom.

Chlapci síce prídu dievča vyšibať a obliať vodou, aby bola rezká v práci a zdravá počas celého roka. Dievčatá takisto pohostia svojich „kúpačov“, ale už výslužka nie je v znamení maľovaných kraslíc ale v znamení čokoládových vajíčok alebo veľkonočných zajačikov či v znamení peňazí, ktoré dostanú kupači od dievčat. Takáto tradícia už nemá s Veľkou Nocou veľa spoločného. Samozrejme, ešte sa nájdu ľudia, či už mladí alebo starí, ktorí dodržujú tradície. Nejde im o to, koľko si zarobia, alebo koľko čokoládových zajačikov dostanú, ale o dodržanie tradície a o to, aby boli dievčatá zdravé počas celého roka.

Tradícia Veľkej noci je kresťanská, no niektoré zvyky pochádzajú zo skoršieho obdobia, kde bolo hlavným zámerom vítanie jari. K tradičnému príchodu jari a symbolickému vítaniu života patrí aj očistenie od hriechov, všetkého zlého v pôstnom období pred Veľkou nocou.

K oblievaniu vodou naši predkovia prispeli v poverčivosti, že očistia jarnou vodou seba aj svoj dobytok a šibačka má z tela vyhnať všetky choroby. Prúty so zlatým dažďom a maňuškami majú pôsobiť ako ochrana domu proti všetkému zlému.