Banskobystrický samosprávny kraj prostredníctvom svojej Rozvojovej agentúry od 1. júla spustil prevádzku ďalšej ambulancie. Ide už v poradí o siedme župné zariadenie, na najväčšom zvolenskom sídlisku bude vďaka tejto aktivite ordinovať nová pediatrička.

Aneta Ševčíková je mladá detská lekárka, pôvodom Bratislavčanka, ktorá sa rozhodla prácu vo veľkej nemocnici vymeniť za ambulanciu zriadenú Rozvojovou agentúrou Banskobystrického samosprávneho kraja. Na najväčšom zvolenskom sídlisku Západ začala ordinovať od 1. júla a pripravená je postarať sa až o 1500 detí.

„Som nesmierne rád, že dnes môžem v našej, v poradí siedmej krajskej ambulancii, privítať ďalšiu pani doktorku. Pre mladých lekárov je nesmierne finančne aj administratívne náročné prejsť do ambulantného sektora a otvoriť si vlastnú ambulanciu – tu sme podali pomocnú ruku my a dnes mám novú pediatričku v okrese, ktorý patrí z pohľadu množstva pediatrov medzi rizikové,“ povedal na dnešnom slávnostnom otváraní novej ambulancie predseda kraja Ondrej Lunter.

Na Slovensku v súčasnosti chýba 230 pediatrov a priemerný vek pediatrov je takmer 60 rokov.

„Priamo v okrese Zvolen chýbal podľa údajov ministerstva zdravotníctva jeden pediater, aby bola vôbec naplnená minimálna sieť – teda to najmenšie minimum, ktoré tu je vôbec potrebné, aby bolo o pacientov postarané. To nehovorím o tom, že v blízkych okresoch Banská Štiavnica a Krupina je situácia s pediatrami kriticky nedostatková a minimálna sieť je tu naplnená len na polovicu,“ doplnil banskobystrický župan.

Toto je podľa jeho slov presne ten dôvod, pre ktorý Banskobystrický samosprávny kraj projekt vlastných krajských ambulancií spustili – aj keď to nie je primárna kompetencia župy. Do vybavenia novej pediatrickej ambulancie župa investovala asi 12-tisíc eur, mladú lekárku odbremení aj od administratívnej záťaže.

„Ponuku BBSK som prijala preto, lebo som chcela zažiť prácu pediatra aj z iného uhla ako je nemocničný lekár na veľkej klinike. Projekt je podľa mňa veľmi prínosný a pomáha mladým lekárom, keďže sníma veľké bremeno pri zriaďovaní vlastnej ambulancie a tiež tým ambulantnú prácu zatraktívňuje aj v nedostatkových regiónoch,“ hovorí Aneta Ševčíková.

Najväčšie výhody práce ambulantného pediatra spočívajú podľa nej v tom, že lekár často pozná svojich pacientov už od narodenia, pozná ich rodinu a je veľkým zadosťučinením vidieť tieto deti zdravo rásť.

„Výhodou práce v ambulancii zriadenej BBSK je pre mladého lekára veľká pomoc s administratívnou aj finančnou záťažou pri zriaďovaní takejto ambulancie. Tiež ma oslovila veľká ústretovosť, snaha a pokrokové  myslenie v Rozvojovej agentúre – na všetko sa snažia nájsť riešenie,“ doplnila Aneta Ševčíková, ktorá posilnila tím župných ambulantných lekárov.

Detskú a pľúcnu ambulanciu prevádzkuje Banskobystrický samosprávny kraj v Detve, kardiologické ambulancie má vo Veľkom Krtíši a v Revúcej a všeobecná lekárka pre dospelých ordinuje pod hlavičkou kraja v Haliči aj v Banskej Bystrici.

Všetky informácie, rovnako kontakty na ambulancie a ordinačné hodiny, nájde verejnosť na stránke www.ambulanciebbsk.sk