Včera večer 5. apríla navštívil Divadlo Jozefa Gregora Tajovského hosť mesiaca – Mestské divadlo Žilina. Zvolenským divákom ponúklo predstavenie jedného z najvýznamnejších súčasných katalánskych dramatikov Sergiho Belbela pod názvom Mobil.

Hra Mobil zachytáva dva fenomény súčasnej doby – terorizmus a mobilnú „nekomunikáciu“. Dej sa odohráva na letisku počas teroristického útoku. Prostredníctvom štyroch hlavných postáv autor rozoberá aktuálnu myšlienku ľudí ukrývajúcich sa vo virtuálnej realite, ktorí sú neschopní priameho stretnutia, komunikácie či osobného vzťahu. Mobilný telefón sa stáva ich novým druhom posadnutosti, spôsobom prejavu, nadväzovania nových kontaktov, prostriedkom na udržanie kontroly a bariérou prirodzeného života.

Po premiére v októbri 2008 si hra v réžii Eduarda Kudláča a v produkcii Mestského divadla Žilina vyslúžila na festivale Nová dráma 2009 Cenu za najlepšiu inscenáciu súčasnej svetovej hry. Herečka Jana Oľhová zároveň získala Zvláštnu cenu poroty za mimoriadny herecký výkon v tejto inscenácii. V hlavných úlohách vystúpia Jana Oľhová, Iveta Pagáčová, Eva Gašparová a Ján Dobrík.