Nedeľa nie je len deň, ktorý uzatvára týždeň, nedeľa je aj deň, ktorým sa skončil 23. ročník festivalu Víkend atraktívneho divadla. Vo finále sa predstavili známe projekty známych mien, rovnako ako neznáme projekty známych mien a neznáme projekty neznámych mien. Stratili ste sa? Nevadí.

Záchytným bodom je meno Petra Machajdíka, ktorý v tento deň uviedol až dva projekty. V prvom vyrozprával Príbeh svetoznámeho a zabudnutého skladateľa z Budapešti Gustava Szathmáryho a bolo na vás, ako veľmi ste tejto multimediálnej fiction uverili. Dnes si už totiž nie každý uvedomuje, aké ľahké je narábať s identitou, a ako fotky či videá dokážu oklamať. Projekt vytvoril v spolupráci s konceptuálnym umelcom a kamarátom Dietrichom Henrichom v Nemecku.

Hneď potom sme sa presunuli do zámockej kaplnky, aby sme si pozreli aj druhý koncept Petra Machajdíka, na ktorom sa už podieľal s ďalšími dvoma osobnosťami: spisovateľom Róbertom Gálom a tanečníčkou Luciou Kašiarovou. Idea tohto projektu vznikla pre dvoma rokmi na festivale Vlna naživo v Banskej Bystrici a premiéru mala v Prahe. Ide o čítaný text z pripravovanej knihy Róberta Gála, na ktorý tanečníčka a skladateľ improvizujú. Viac hovorí Peter Machajdík: „Text je napísaný vopred a ja vytváram zvuky na mieste, lebo reagujem na text, priestor, divákov a celkovú atmosféru, ktorá počas predstavenia vzniká.“ Takisto Luciina choreografia, ktorú ona sama označuje ako fyzická improvizácia, je reakciou na text, prostredie a danú situáciu.

Ako zhodnotil Boris Kršňák, organizátor festivalu, tento ročník bol po hudobnej stránke obzvlášť silný. Aj posledná bodka za festivalom to len potvrdila. Sfúknuť pomyselný olympijský oheň prišla kapela Longital, ktorú tvorí duo Shina a Daniel Salontay. V zámockej sieni predviedli formálne aj obsahovo vyváženú vzorku tvorby, ktorá spolu s komentármi oboch členov vytvorila naozaj hodnotný celok. Divákom sa páčilo, zvládli aj hru, ktorú popísala Shina: „My sa teraz budeme tváriť, že už chceme skončiť a vy nás vždy potleskom privoláte.“

Ako povedal Daniel Salontay, išlo o ich zatiaľ najlepší koncert vo Zvolene. „Myslím, že to je fenoménom tohto festivalu, ktorý prináša ľuďom aj veci, na ktoré by sa ináč nevybrali. Takto sa chceme prezentovať!“ Známe duo sa však nebude prezentovať iba na festivaloch, šancu vidieť ho máte aj 22.decembra v banskobystrickom Štúdiu tanca na vianočnom koncerte.

V jednej z posledných piesní sa dvojica výstižne spýtala: „A to je všetko?“

Všetko, vážení. Aspoň pre tento ročník VAD určite. Už teraz sa však môžete tešiť na ďalší, už 24. ročník.