Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene vstupuje do 77. sezóny s niekoľkými premiérami a bohatým repertoárom. Diváci aj herci sa po niekoľkých mesiacoch vracajú do zrekonštruovaných priestorov historickej budovy, ktorú sa podarilo obnoviť vďaka projektu Banskobystrického samosprávneho kraja.
Prvým titulom novej sezóny bude od 5. septembra obnovená premiéra muzikálu Balada pre banditu. Príbeh zbojníka Nikolu Šuhaja zo Zakarpatskej Ukrajiny prináša divákom silný zážitok plný piesní a magického realizmu. V stredu, 10. septembra, uvedie divadlo v Štúdiu DJGT inscenáciu Nahá o živote herečky a vynálezkyne Hedy Lamarr. Text Jany Borsukovej získal Cenu DJGT v súťaži Dráma 2023 a režijne ho pripravil Peter Palik. Hra mala dosiaľ len neverejnú premiéru v máji tohto roka a diváci ju tak uvidia prvýkrát.
Silnú regionálnu tému prinesie októbrová premiéra hry Ota od Michala Ditteho. Spracúva príbeh novinárky a rozhlasovej redaktorky Oty Plávkovej, ktorá v roku 1968 otvorene vystúpila proti okupácii Československa. Inscenáciu režíruje Júlia Rázusová, premiéra je naplánovaná na 10. októbra.
Medzi ďalšie projekty patrí aj inscenované čítanie hry S mamou v réžii Petra Kováča. V jedinečnom hereckom súzvuku sa na javisku stretli Zlatica Gillová a jej dcéra Svetlana Hank Sarvašová. Popri premiérach čaká divákov pestrý repertoár, medzi inými tituly Dežo Hoffmann: „Fotil som Beatles“, Hamlet či Pom Pomove rozprávky pre deti.
Rekonštrukcia historickej budovy
Budova DJGT bola od januára 2025 uzavretá pre verejnosť. Rekonštrukčné práce, ako výmena okien a dverí, zateplenie zadnej fasády, obnovu vykurovania a inštaláciu LED osvetlenia, so zachovaním historického charakteru objektu, boli financované z eurofondového Plánu obnovy a odolnosti v hodnote viac ako 2,4 milióna eur.

Podľa riaditeľa divadla Petra Kováča úspora energií, ktorú rekonštrukcia prinesie, umožní viac investovať do samotnej tvorby. Zaujímavosťou bolo aj krátke prerušenie prác kvôli hniezdeniu chráneného sokola na streche, čo však napokon neohrozilo termín dokončenia.