Od štvrtku 29. novembra vedie do vypísania mimoriadnych primátorských volieb mesto Žiar nad Hronom doterajší viceprimátor Peter Antal. Dlhoročný primátor mesta Ivan Černaj sa ešte minulý týždeň nečakane vzdal funkcie v meste i samosprávnom kraji.

Banskobystrický rodák, dlhoročný primátor Žiaru nad Hronom a niekdajší podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja, sa ešte minulý týždeň vzdal funkcie primátora pohronského mesta. Ako uvádza oficiálna stránka mesta, exprimátor cítil, že je brzdou ďalšieho rozvoja mesta, necítil dostatočnú podporu v mestskom zastupiteľstve a údajne ani najbližších spolupracovníkov. Za jeho odstúpením mali byť aj rodinné dôvody. „Toto moje rozhodnutie je slobodné, dobrovoľné a dospel som k nemu po dlhom zvažovaní. Verím, že po mojom odchode sa v meste opäť naštartujú procesy, ktoré sú dnes brzdené a Žiar nad Hronom bude napredovať rovnako rýchlo ako za prvých osem rokov môjho pôsobenia,“ povedal pri svojom odchode Ivan Černaj, ktorý v ostatných primátorských voľbách kandidoval ako nezávislý kandidát. Bývalý učiteľ Černaj stál na čele Žiaru nad Hronom desať rokov. Predseda Národnej rady Slovenskej republiky teraz musí v Žiari nad Hronom vyhlásiť termín nových komunálnych volieb.

Ivan Černaj je aj poslancom zastupiteľstva BBSK. V ostatných voľbách v novembri 2009 kandidoval za koalíciu strán SDKÚ-DS, KDH. Na úrade samosprávneho kraja v Banskej Bystrici už vedia, že budú musieť meniť menovky, nakoľko Černaj sa vzdáva aj tejto volenej funkcie, do ktorej ho zvolilo 2682 voličov. V kresle ho nahradí ďalší kandidát žiarskeho okresu z opačného politického tábora Daniel Gelien, ktorý skončil prvý pod čiarou s 2277 hlasmi a kandidoval s podporou ĽS-HZDS a strany Smer-SD.