Na konci uplynulého mesiaca bola Ženeva dejiskom stretnutia expertov v oblasti bioterorizmu. Zastúpenie na tomto podujatí malo aj Slovensko, resp. Banská Bystrica. Naša krajina si povinnosti v prevencii proti biologickým hrozbám počína podľa slov odborníkov dobre.

Posledný augustový týždeň bola švajčiarska Ženeva hostiteľom pravidelného stretnutia približne 500 expertov z 88 štátov sveta, ktorí sa venujú možnej hrozbe bioterorizmu. Základom ich diskusií, dohôd a opatrení je Dohoda o zákaze vývoja, výroby, skladovania bakteriologických (biologických) a toxínových zbraní (ďalej len Dohoda) platnej od roku 1975, ktorú postupne ratifikovalo dnes už 162 štátov sveta, Slovensko nevynímajúc. Experti sa k tejto téme stretávajú dvakrát ročne a raz za šesť rokov sa koná tzv. hodnotiaca konferencia. Tentokrát sa venovali výskytu infekčných ochorení a spolupráci štátov s Medzinárodnou zdravotníckou organizáciou (WHO) v intenciách medzinárodných zdravotných predpisov. „Je to po odbornej stránke vynikajúce podujatie. Môžem konštatovať, že Slovensko si všetky úlohy, vyplývajúce zo základného dokumentu, ako aj dohôd štátov pre túto oblasť, plní. Pravidelne zasielame dotazníky, ktoré vyhodnocuje ISU (International Support Unit) so sídlom v Ženeve s cieľom monitorovať prípadné snahy či pokusy niektorých štátov, prípadne firiem o výrobu biologických zbraní. Prezentovali sme tiež aj Zákon MR SR č. 218 z roku 2007 Z.z. o zákaze biologických zbraní a o zmene a doplnení niektorých súvisiacich zákonov. Nie všetky štáty, ktoré pristúpili k Dohode, ju tak ako SR implementovali aj na národnej úrovni“, konštatoval stály zástupca MZ SR na týchto konferenciách MUDr. Cyril Klement, krajský hygienik Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici. Sú štáty, ktoré majú programy biologických zbraní, charakterizované ako obranné, ale aj útočné. Pri ich výrobe sa totiž používajú technológie a techniky, ktoré umožňujú zmenu mierového procesu prípravy vakcín na výrobu a prípravu preparátov agensov (pôvodcov ochorení) biologických zbraní. Podľa neho SR v súčasnosti nemá zariadenia, kde by sa takáto výroba dala využiť.

Odborníci v súčasnosti za najväčšie možné najväčšie riziko považujú zneužitie biologických zbraní teroristickými skupinami. „Nie je to vylúčené, práve preto je nutné byť v strehu a byť pred teroristami vždy o krok vpredu. To sa týka nielen biologických zbraní. Sú na to pripravené aj keď nie veľké, ale vysoko erudované tímy odborníkov, ktoré sa tejto oblasti teoreticky venujú a vedia adekvátne reagovať na požiadavky medzinárodného spoločenstva“, zdôrazňuje MUDr. Klement. Udalosti z 11. septembra 2001 zmenili nazeranie na svet a sprítomnili hrozbu terorizmu, kde bezpochyby patrí aj biologický terorizmus. Aj preto je do týchto aktivít zapojený aj Interpol, ktorý má tiež skupinu odborníkov, zaoberajúcich sa touto problematikou jednak z hľadiska zneužitia chemických látok, biologických agensov, ako aj rádionukleárnych materiálov.

V Ženeve sa hovorilo aj o pandémii chrípky AH1N síce nie ako o biologickej zbrani, ale hlavne o možných následkoch, ktoré vyplývajú z takýchto epidémií. V tejto súvislosti sa podľa MUDr. Klementa vo všetkých pádoch sa skloňuje slovo biologická pripravenosť. „Sú to dlhodobé procesy, na ktoré sa treba pripravovať ako mentálne, tak aj organizačne a finančne. Štát musí mať možnosť v tomto smere siahnuť na nejaké rezervy či už odborníkov či finančné zdroje. Klasickým príkladom, ako by to má vyzerať, bolo očkovanie proti pandemickej chrípke vo viacerých európskych štátoch. SR v tomto nemôže slúžiť ako príklad, pretože zaočkovanosť bola nízka. Máme však výborné epidemiologické zabezpečenie, ktoré nadväzuje ešte na Československú republiku, kde bol výborne vybudovaný systém verejného zdravotníctva, predtým hygienickej služby. Príkladne bola rozvinutá epidemiológia, mikrobiológia, hygiena- teda všetko to, čo ešte mnohé krajiny hlavne tretieho sveta len budujú. V tomto smere patríme k top štátom“, zdôrazňuje.

Doplňujúce informácie:

Možnosť použitia biologických zbraní je dosť reálna. Účinok biologickej zbrane je založený na choroboplodných vlastnostiach mikroorganizmov a ich produktov. Biologické zbrane sú vlastne infekčné choroby. Sú založené na princípe nejakého mikroorganizmu, najčastejšie patogénu, alebo ním produkovanej látky, najčastejšie toxínu. Ich cieľom je spravidla človek, u ktorého má vyvolať chorobný stav- infekčné ochorenie, či otravu, ktorých priamym následkom je jeho významné oslabenie, či smrť. Medzi biologické agensy, ktoré by mohli byť použité v biologickej vojne proti ľuďom patria napríklad vírusy varioly (pravých kiahní), Eboly, hemoragickej horúčky, žltej zimnice, kliešťovej encefalitídy, ale aj mnohé druhy baktérií. V širšom slova zmysle možno za biologické zbrane považovať aj mikroorganizmy, rýchle znehodnocujúce fosílne palivá, patogénny likvidujúce plodiny a dobytok, čo následne vyvoláva hladomor.