V týchto dňoch pribudla v centre Slatinky pri Zvolene veľká veľryba. Miestni ľudia ju prijali dobre a berú ju ako symbol – rovnako zvláštny, ako je pre nich zámer stavať v týchto miestach priehradu. Veľryba bola amatérskymi morskými biológmi následne určená ako nedospelý jedinec druhu plytvač obrovský[1], poddruh priehradný.

cakanie na velrybu v Slatinke 02„Kým príde veľryba“ je názov knihy spisovateľa Jána Beňa, rodáka zo Slatinky. Dej románu sa odohráva v Kotlinke, malej podhorskej dedine, ktorej hrozí zánik kvôli štátom plánovanej priehrade. Čudácky starec Matej Kán z vŕšku, ktorý sa chce dožiť sto rokov, často rozpráva o veľrybe. Tá vraj príde, keď bude všade voda, a už neodíde, zostane. „Príbytkom jej bude Kotlinka, a tu bude panovať. Beda, kto by jej chcel zle spraviť! Papuľu bude mať ozrutnú. Keď sa nadýchne, potiahne potom do seba a všetko sa do nej pohrnie …“

Slatinkári sa po 60 rokoch štátneho zasahovania do osudov dediny rozhodli už viac nečakať na strašnú štátnu veľrybu (priehradu), ktorá vyvoláva pocity strachu. Postavili si vlastnú milú veľrybu, ktorá na rozdiel od štátnej vyvoláva na tvári úsmev a jej zrod bol plný zábavy a šťastia. Socha je zo slamených balíkov, ktoré sú postavené špeciálnym spôsobom tak, aby odolali počasiu a nezosunuli sa. Veľrybu stavali mladí dobrovoľníci s pomocou miestnych od štvrtka 21. 8. do soboty 23. 8. 2014 – zostáva im ešte dokončiť detaily ako chvostová plutva či oči. V dedine dobrovoľníci zároveň vyčistili a vykosili časť verejných priestranstiev a namaľovali zábradlie okolo zvoničky. Ďalšie práce chystajú na jeseň, kedy vyčistia miestny cintorín od odpadu a osadia tu lavičku, rovnaká pribudne aj pred bývalou školou a pri hruške na prístupovej ceste do Slatinky. Financie na úpravy verejných priestorov poskytla spoločnosť Baumit s.r.o. a Nadácia Intenda.

Krst veľryby sa uskutoční v sobotu 30. augusta 2014 o 16,00 h v centre dediny. V tento deň sa v Slatinke koná tradičné stretnutie rodákov a priateľov dediny. Pozvanie na krst veľryby a stretnutie rodákov prijal aj spisovateľ Ján Beňo, autor románu Kým príde veľryba.