_MG_7064Prázdna plocha vedľa katolíckeho kostola vo Zvolene sa v zime využívala na konštrukciu ľadovej plochy a v časoch jarmokov ako kútik s jedlom. Po zvyšok roka bola prázdna. Teraz opäť ožije. Dokonca na celé leto.

Fun zóna, ktorá bola predstavená na májovom zastupiteľstve, nadobúda reálne kontúry. V prednej časti na malom pódiu vznikla kaviareň s paletovým nábytkom a knižnicou, ktoré pomáhali vyrábať nezamestnaní. Do knižnice potom prispeli Zvolenčania svojimi knihami a klavírom, ďalší ochotný Zvolenčan prišiel klavír naladiť. Skupina mladých ľudí bola z klavíra nadšená: „Môžeme si prísť zahrať každý večer?“ pýtali sa.

Leto uprostred mesta

Nápad vytvoriť príjemnú zónu uprostred mesta skrsla v hlave nového viceprimátora Jaroslava Stehlíka. „Chceli sme vrátiť ľudí do centra mesta a ponúknuť im niečo zaujímavé,“ hovorí viceprimátor. Mesto už v minulosti vytvorilo tzv. detskú zónu pre menšie deti, fun zóna by mohla byť určená starším deťom, mládeži a dospelým.

_MG_6903„Dúfame, že si fun zónu obyvatelia Zvolena osvoja. Je to priestor pre nich a pre ich aktivity,“ vysvetľuje hovorkyňa mesta Zvolen Eva Ježovičová. Miestni, ale aj ďalší návštevníci si tu môžu len tak posedieť, dať si kávu, podebatiť s priateľmi, prečítať si knihu alebo si zahrať na klavír. Fun zóna bude tiež miestom pre organizované aktivity občanov. „Je to priestor pre čítačky, súťaže, malé vystúpenia, ale tiež pre diskusie, stretnutia či cvičenie,“ dodáva hovorkyňa. Všetky tieto aktivity bude možné dohodnúť vopred v informačnom centre. K zapožičaniu pre návštevníkov fun zóny bude tiež veľký šach a človeče či lopty na hranie streetballu.

Zaplatíte tu živcami

Zvolenský živec funguje ako platidlo už viac ako rok. Je to mena, ktorá platí iba vo Zvolene. Platiť ňou možno v sedemnástich prevádzkach a podnikoch, od 3.7. aj vo fun zóne. Zvolenčanom sa teda oplatí mať pár živcov v peňaženke – za kávu, ktorá bežne stojí 1,2 €, návštevníci fun zóny zaplatia 0,5 živca, čo je v prepočte päťdesiat centov. Cieľom je podporiť lokálnu menu, a tým zas podporiť komunitu.

Vo fun zóne sa bude dať i surfovať

„Mysleli sme aj na tých pohodlnejších. Kto nechce fun, bude mať wifi,“ zhŕňa hovorkyňa. Vo fun zóne ako aj inde na námestí bude možnosť pripojiť sa zadarmo na internet a zasurfovať si. Fun zóna teda bude skutočným letom uprostred mesta. Oficiálne sa otvára 10.7. diskusiou s vedením mesta na tému verejné priestory.