ZVonline.sk, TK PHaZZ | 9.4.2020

V okrese Zvolen vyhlásili čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov

V súvislosti s nárastom požiarov v prírodnom prostredí vyzýva Hasičský a záchranný zbor občanov k väčšej zodpovednosti.

Za posledné dni museli hasiči zasahovať pri požiaroch na viacerých miestach, pričom mnohé z nich zasiahli naše lesy.

„S prichádzajúcim teplým a slnečným počasím vyzývame občanov, aby v prírode nezakladali otvorené ohne. Apelujeme na nich, aby sa vyvarovali spaľovaniu suchej trávy, konárov a ostatného biologického odpadu vo svojich záhradách a dvoroch,“ hovorí Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru Slovenskej republiky.

Čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru už vyhlásilo 33 okresných riaditeľstiev HaZZ, pričom v Bratislavskom, Trenčianskom, Žilinskom a Prešovskom kraji platí zákaz v rámci celého územia kraja. Tento stav platí od štvrtka, 9. apríla aj v okresoch Zvolen, Detva a Krupina.

V súvislosti s vyhláseným časom zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru sa zakazuje najmä:

  • vypaľovať porasty bylín, kríkov, stromov,
  • spaľovať horľavé látky na lesných pozemkoch, pre ktoré je vyhlásený čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru a v ich ochrannom pásme,
  • fajčiť, odhadzovať horiace alebo tlejúce predmety, alebo používať otvorený plameň na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru.

Jeho nerešpektovanie môže skončiť pokutou vo výške 331 eur pre fyzické osoby, pre podnikateľov sa suma môže vyšplhať až do výšky 16 596 eur.