Kastraèná akcia UnionkaOZ Mačky Zvolen v týchto dňoch naplno zamestnáva odchyt a kastrácia mačiek. V blízkosti Unionky bolo za posledné obdobie nájdených spolu až osem mačiek a dva kocúry, ktoré sa vďaka snahe dobrovoľníkov podarilo zachrániť.

Na problém koncom februára upozornila členka OZ Mačky Zvolen, pani Ľubica. Dobrovoľníci OZ zareagovali na podnet a kritickú situáciu v postihnutej oblasti, v okolí teplovodu nad riekou Slatinou, začali riešiť. Začiatkom marca sa uskutočnili prvé odchyty, ich pokračovanie však bolo ohrozené zo strany neprispôsobivých obyvateľov rómskej bytovky. Stav zvierat bol alarmujúci, okrem kastrácie bolo potrebné mačky odblšiť, odčerviť a zbaviť ich parazitov. Po dohode s vajdom sa napokon zrealizovali ďalšie dva odchyty, pri ktorých sa podarilo vykastrovať sedem mačiek a dva kocúry.

Členovia OZ plánujú v kastračných akciách naďalej pokračovať, problémom sú ale vysoké náklady na základnú nevyhnutnú starostlivosť o zvieratá. OZ preto prosí občanov, ktorým tiež nie je ľahostajný osud mačiek z lokality Unionka, o finančnú pomoc.