TS organizátorov (M. Kucbel) | 6.12.2016

V nedeľu Adventný koncert v Sliači

Na tretiu adventnú nedeľu Vás organizátori pozývajú do chrámu sv. Mikuláša v Sliači. Práve v túto nedeľu 11. decembra 2016 o 18:00 hod. sa v tomto peknom chráme uskutoční zaujímavý adventný koncert.

Predstaví sa nám Akademický spevácky zbor Univerzity Konštantína Filozofa z Nitry, pod dirigentskou taktovkou Marka Štrbáka.

akademicky-spevacky-zbor-ukfTretia adventná nedeľa nesie v cirkvi prívlastok Gaudete – Radostná. Ide o radosť z blížiacich sa sviatkov Vianoc. A práve k tomu, aby bola táto nedeľa naozaj radostnou môže prispieť trochu netradičný koncert. Pôjde o uvedenie skladby Missa in Jazz pre spevácky zbor, organ, saxofón a bicie nástroje od nemeckého skladateľa Petra Schindlera.

Missa in Jazz vznikla v roku 2001 a premiérovaná bola 31. júla 2001 v Le Kleebach/Alsasko. Skladateľ v ňom realizoval zámer spojiť text tradičného latinského ordinária s prvkami džezu – improvizáciou a pulzujúcou rytmikou a to v intenciách výroku Duka Elingtona: „Bez rytmu stojí všetko za nič!“ Skladateľovi sa podarilo vytvoriť nevšednú kombináciu štýlových prvkov gregoriánskeho chorálu, barokovej, klasicistickej, romantickej i impresionistickej, ba aj popovej či rockovej hudby. Napriek tejto rôznorodosti však Missa in Jazz ostáva hlboko duchovným dielom.

Akademický spevácky zbor UKF vznikol v roku 1959 na pôde Katedry hudobnej výchovy vtedajšieho Pedagogického inštitútu v Nitre. Zbor sa od svojho založenia umiestňoval na popredných miestach v súťažiach zborového spevu v rámci Slovenska. Pre Slovenský rozhlas nahral desiatky skladieb. Spolupracovali tiež s Rakúskym rozhlasom, pre ktorý nahrali niekoľko skladieb. Kvalitu zboru dokazujú mnohé úspechy na koncertoch, festivaloch doma i v zahraničí.

Od roku 2009 je zbormajstrom Akademického speváckeho zboru UKF Marek Štrbák. Pod jeho vedením zbor v úspešne uvádza závažné vokálne a vokálno-inštrumentálne diela slovenských i zahraničných autorov, no dôraz kladie aj na skladby z oblasti nonartificiálnej hudby, predovšetkým gospelu a džezu.