V sobotu 15. marca a následne, v druhom kole 29. marca, budú môcť voliči rozhodnúť o novej hlave štátu. O post prezidenta Slovenskej republiky sa uchádza rekordný počet až štrnásť kandidátov.

voľby-350x291Už všetci voliči mali dostať do svojich schránok oznámenie o mieste a čase konania volieb, a tým aj čísle svojej volebnej miestnosti. Vo Zvolene je ich dovedna štyridsať.

V prípade, že sa Zvolenčania budú v čase volieb nachádzať na inom mieste na Slovensku, môžu voliť i tam, no musia mať vyhotovený voličský preukaz. O ten môžu požiadať na Mestskom úrade buď osobne, písomne, ale je to možné urobiť aj elektronicky. Podrobnosti nájdete v tomto dokumente…

Kandidátmi na prezidenta Slovenskej republiky sú Gyula Bárdos (55 r. – SMK-MKP), Jozef Behýl (57 r. – občiansky kandidát), Ján Čarnogurský (70 r. – občiansky kandidát), Robert Fico (49 r. – SMER-SD), Viliam Fischer (75 r. – občiansky kandidát), Pavol Hrušovský (61 r. – KDH, SDKÚ-DS, MOST-HÍD), Ján Jurišta (69 r. – KSS), Andrej Kiska (50 r. – občiansky kandidát), Milan Kňažko (68 r. – občiansky kandidát), Stanislav Martinčko (61 r. – KOS), Milan Melník (75 r. – občiansky kandidát), Helena Mezenská (40 r. – občianska kandidátka), Radoslav Procházka (41 r. – občiansky kandidát), Jozef Šimko (63 r. – SMS). Už po ohlásení kandidatúry, na konci januára, sa jej vzdal kandidát SaS Peter Osuský.

Po vstupe do volebnej miestnosti volič predloží členovi volebnej komisie doklad totožnosti. Následne dostane hlasovací lístok a prázdnu obálku, s ktorými sa odoberie do priestoru, vymedzeného pre úpravu hlasovacie lístka. Pred menom kandidáta, ktorého volič podporuje, urobí do rámčeka na hlasovacom lístku krížík, respektíve označenie x. Hlasovací lístok, na ktorom budú označení viacerí kandidáti, bude neplatný. Označený hlasovací lístok, ako pri iných voľbách, volič vloží do obálky a následne do urny. Volebné miestnosti budú 15. a 29. marca otvorené od 7.00 h do 22.00 h.

Volebná kalkulačka projektu KohoVolit.eu – Porovnajte si názory s kandidátmi