Mestá a obce na Slovensku, vrátane Zvolena, sa aj tento rok zapoja do celonárodnej súťaže Do práce na bicykli. Obyvatelia zapojených miest môžu vytvoriť tímy a prispieť tak k celkovému výsledku.

_MG_6801„Cieľom súťaže je motivovať ľudí, aby čo najviac využívali bicykel ako každodennú formu dopravy do zamestnania. Pre primátorky a primátorov je vytvorená príležitosť aj takýmto spôsobom prispieť k zlepšovaniu zdravia obyvateľov, k zníženiu podielu individuálnej automobilovej dopravy v meste, a následne aj k zvýšeniu kvality života v ňom,“ povedal národný cyklokoordinátor z Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Peter Klučka. Ako dodáva, malé mestá sa vôbec nemusia báť, že v konkurencii veľkých miest nebudú mať šancu. Najazdené kilometre sa totiž prepočítajú na počet obyvateľov.

V porovnaní s prvým ročníkom dôjde k výraznej zmene v evidencii jázd účastníkov a tímov. Kým pred rokom si tieto informácie zhromažďovali lokálni koordinátori, tentokrát bude celá súťaž zastrešená stránkou dopracenabicykli.eu, kde sa budú môcť registrovať tímy z celého Slovenska a svoje údaje zadávať online. „Presun evidencie súťaže na vlastnú webovú stránku je obrovským krokom vpred. Nielenže uľahčí prácu pri registrácii a evidencii najazdených kilometrov, ale súťažiaci si budú môcť porovnávať svoje výsledky s inými tímami v meste alebo v rámci Slovenska. Uvidia tiež, koľko CO2 svojimi cestami do práce a z práce ušetrili v porovnaní s cestou autom,“ uviedla jedna z organizátorov súťaže Andrea Štulajterová z Občianskej cykloiniciatívy v neďalekej Banskej Bystrici, ktorá patrila medzi iniciátorov projektu na Slovensku.

Do práce na bicykli 2015Pred rokom sa do súťaže zapojilo takmer 500 tímov z 30 miest a viac ako 1500 ľudí, ktorí za mesiac najazdili skoro 200-tisíc kilometrov. Vďaka nim v minulom roku klesol obsah CO2 v ovzduší slovenských miest o 49-tisíc kilogramov. Tohtoročný záujem samospráv je už dnes vysoký a je takmer isté, že ich minuloročný počet bude prekonaný. Celkovo sa k aktuálnemu ročníku pripojilo už viac ako tridsať miest.

Organizátori zároveň vyzývajú ľudí a organizácie, aby aj oni upozornili a žiadali predstaviteľov svojho mesta, že majú záujem sa zapojiť, prípadne aby samospráve navrhli spoluprácu pri koordinácii súťaže. Zamestnanecké tímy sa totiž môžu registrovať len v prípade, ak bude zaregistrovaná aj samospráva, v ktorej zamestnávateľ pôsobí. Tímy vo Zvolene sa tak môžu registrovať. „Je dôležité, aby potencionálni súťažiaci z miest, ktoré ešte zaregistrované nie sú, kontaktovali vedenie svojich samospráv a požiadali ich o prihlásenie samosprávy na stránke dopracenabicykli.eu. Registrácia miest a obcí prebieha do 16. apríla 2015, preto netreba váhať a kontaktovať vedenie svojho mesta čo najskôr. Registrácia tímov je možná v termíne od 1. -27.4.2015,“ upozorňuje záujemcov o súťaž Andrea Štulajterová. Registrácia prebieha cez stránku dopracenabicykli.eu.