Okrem opätovného spustenia prevádzky, Kúpele Sliač vyčlenili časť svojich ubytovacích kapacít aj pre potreby pomoci obyvateľom Ukrajiny postihnutých vojnou.

Už v pondelok, 28. februára prišli na Sliač prvé tri matky z Ukrajiny spolu so šiestimi deťmi vo veku od jedného do ôsmich rokov. Kúpele pre nich sprevádzkovali budovu liečebného domu Poľana. Pre utečencov je k dispozícii približne sto ubytovacích miest, čo pre TASR potvrdila aj primátorka Sliača Ľubica Balgová.

Podľa nej im kúpele poskytnú ubytovanie a stravu. „Mesto Sliač po dohode s vedením kúpeľov vyhlásilo aj zbierku vecí, ktoré sú potrebné. V tejto chvíli ide najmä o práčku, chladničku, žehličky, mikrovlnnú rúru, varné kanvice, hračky, detské postieľky, plienky a detské oblečenie. Tiež nejaké sladkosti a zdravotnícky materiál,“ vymenovala primátorka.

Všetky potrebné veci môžu ľudia prinášať do tamojšieho mestského kultúrneho strediska alebo priamo do kúpeľov.

Primátorka očakáva, že v najbližších dňoch sa kapacity vyčlenené v kúpeľoch na tento účel postupne naplnia.

Prví prichádzajúci Ukrajinci, ktorí z krajiny utekajú pred vojnou, sú už aj vo Zvolene

Pre TASR to v utorok ráno potvrdil hovorca mesta Martin Svatuška. V krízovom ubytovaní sú podľa neho ubytovaní matka so sedemročným synom, ktorí prišli za chlapcovou sestrou zamestnanou vo zvolenskej nemocnici.

Pripomenul, že vo Zvolene sa nachádzajú aj ďalší ľudia, ktorí prišli z Ukrajiny. „Vo všeobecnosti to zatiaľ funguje tak, že v prvom rade kontaktujú svoje rodiny, ktoré ich ubytujú priamo u seba, alebo im pomôžu nájsť ubytovanie,“ spomenul.

Ako dodal, primátorka Lenka Balkovičová je v kontakte s ľuďmi z Rivne, ktoré je partnerským mestom Zvolena na Ukrajine. „Majú záujem nájsť útočisko práve v našom meste, keďže niektorí z nich tu tiež majú svoje rodiny. Odhadom môže ísť o 60 ľudí, ubytovanie pre nich zatiaľ ponúkol jeden zo súkromných subjektov, s ktorým samospráva komunikuje,“ podotkol Svatuška.

Uviedol tiež, že vo Zvolene dlhodobo žijú Ukrajinci, niekoľko ich napríklad prišlo v minulých rokoch z Rivne. „Odhadujeme ich počet celkovo na približne 200. Sú to však tí, ktorí sú tu dlhodobejšie, teda nie tí, ktorí utekajú z Ukrajiny v týchto dňoch,“ zdôraznil.

Primátorka doplnila, že hoci má samospráva prehľad o ubytovacích kapacitách, naďalej vyzýva obyvateľov o spoluprácu. Ozvať sa majú ľudia, ktorí sú v prípade potreby ochotní ubytovať utečencov vo svojich vlastných ubytovacích priestoroch. Záujem možno avizovať na adrese dobrovolnici@zvolen.sk. „Ktokoľvek už niekoho prijal, prosíme, aby nás o tom informoval. Je to dôležité pre celkový prehľad o počte prichádzajúcich ľudí na územie nášho mesta. Bude to tiež základom, aby ste mohli požiadať o príspevok na ubytovanie pre ľudí z Ukrajiny,“ ukončila.

Na záver poznamenala, že tí, ktorí pred vojnou utiekli, budú mať bezplatnú prepravu zvolenskou mestskou hromadnou dopravou. Preukázať sa treba pasom, prípadne platným dokladom o dočasnom pobyte.