V čase, keď sa na Slovensku diskutuje o útlme výroby a úbytku pracovných miest, pripravuje spoločnosť Brother Industries Slovakia investíciu v Krupine v hodnote približne 6 miliónov eur. Projekt má byť spojený aj so vznikom nových pracovných miest.
„Podľa investorov má Slovensko momentálne horšiu reputáciu a pre tých, ktorí našu krajinu nepoznajú, môže byť investovanie vnímané ako riziko. Práve preto považujem túto investíciu za mimoriadne dôležitý signál. Teší ma, že práve u nás v kraji máme firmu, ktorá aj v menšom regióne a v náročných časoch vie vytvárať kvalitné pracovné príležitosti. Ako krajina, ale aj ako kraj máme čo ponúknuť, vrátane kvalifikovanej pracovnej sily a infraštruktúry. Našou úlohou je pracovať na tom, aby sme si zlepšili meno navonok a naplno využili potenciál, ktorý doma máme,“ uviedol predseda BBSK Ondrej Lunter.
Nová hala a viac pracovných miest
Spoločnosť pôsobí v Krupine od roku 2007 a zaoberá sa repasovaním tonerových kaziet pre svojich zákazníkov, ktoré dodáva na európsky trh. Patrí medzi lídrov v recyklácii tonerov v Európe a ako jediná vo svojom segmente získala prestížny environmentálny certifikát Blauer Engel.
Investícia vo výške 6 mil. eur spočíva vo vybudovaní novej haly na mieste bývalých garáží z roku 1964. Nová prístavba umožní nielen rozšíriť skladové kapacity, ale aj pripraviť závod na ďalší rast a rozšírenie výroby. Firma plánuje v priebehu najbližších piatich rokov navýšiť počet zamestnancov o 25 až 50 %, pričom prioritou zostáva zamestnávanie miestnych ľudí.
O investícii rozhodlo vedenie skupiny Brother Industries začiatkom tohto roka v japonskej Nagoji. „Rozhodnutie investovať práve v Krupine padlo po dôkladnom zvažovaní v rámci celej skupiny. Kľúčovým faktorom bola profesionalita a lojalita zamestnancov a vysoko kvalifikovaný manažment. Je to skvelá správa pre Krupinu, ktorá signalizuje dlhodobý záväzok skupiny Brother voči Slovensku. Továreň je stopercentnou dcérskou spoločnosťou Brother Industries UK so sídlom v Spojenom kráľovstve. Táto investícia materskej spoločnosti posilňuje silu väzieb medzi Spojeným kráľovstvom a Slovenskom,” uviedol Dave Lawrence, riaditeľ Brother Industries Slovakia.
Ako ďalej pokračoval, prvá fáza rozšírenia sa začne demoláciou starej budovy, ktorá je plánovaná v apríli, následne v septembri sa rozbehnú práce na výstavbe novej budovy. Dokončenie haly je naplánované na 3. júla 2027, symbolicky pri príležitosti 20. výročia pôsobenia spoločnosti v Krupine.
Duálne vzdelávanie
Ako doplnil predseda BBSK Ondrej Lunter, základom úspechu regiónu sú zamestnávatelia, ktorí vytvárajú prácu a hodnoty, ale tiež kvalitná pracovná sila. Aj preto Banskobystrický samosprávny kraj v posledných rokoch investoval do rekonštrukcií stredných škôl viac ako 100 miliónov eur. Zároveň má s firmami rozbehnuté duálne vzdelávanie, vďaka ktorému študenti naberajú reálne skúsenosti vo firmách a firmy si tak vychovávajú budúcich zamestnancov, ako je to aj v prípade Brother Industries.
Jedným z takýchto príkladov spolupráce je aj žiak Strednej odbornej školy informačných technológií v Banskej Bystrici, ktorý pre spoločnosť vytvoril už niekoľko riešení a po ukončení školy tu chce zostať pracovať.