Záchranári Oblastného strediska Horskej záchrannej služby (HZS) Veľká Fatra vyznačili tyčami 94 kilometrový úsek. V teréne osadili približne 450 tyčí.

Celý hrebeň Veľkej Fatry (od Kráľovej studne cez Krížnu po Malinô Brdo) je v zime turisticky prístupný a vďaka tyčovému značeniu aj bezpečný. Označené sú aj ústupové trasy z hrebeňa do Liptovských Revúc a k Chate pod Borišovom.V pôsobnosti HZS Veľká Fatra je aj Lúčanská Malá Fatra, kde je značenie od Minčola po Jahodnícku bučinu. Zodpovedná je aj za Donovaly, tyče sú osadené od Zvolena cez Malý Zvolen po lyžiarsky vlek v Liptovských Revúcach a od Donovalov po Hiadeľské sedlo v Nízkych Tatrách.

Tyčové značenie je v zimnom období neodmysliteľnou súčasťou horskej turistiky. Osadené je nad pásmom lesa, kde sneh prekrýva terénne turistické značky. Jeho neprítomnosť vás tiež môže upozorniť na to, že chodník nie je počas trvania snehovej pokrývky otvorený kvôli bezpečnosti. O tom by mali informovať aj informačné tabule v teréne. Tyčové značenie sa používa aj na miestach so zlou orientáciou v prípade nepriaznivého počasia.

Sezónne uzávery v najbližších národných parkoch

VEĽKÁ FATRA

  • Ramžiná – Úplaz (zelená značka, žltá značka) – prechod na Kráľovu studňu z Tureckej je v zime zakázaný – lavinózny terén (informačnú tabuľu nájdete na Salaškách)

NÍZKE TATRY

  • Chata M. R. Štefánika – Ďumbier – v čase súvislej snehovej pokrývky o hrúbke minimálne 15 cm je otvorená priama trasa po zimnom tyčovom značení
  • Poľana  – Bôr – sedlo Sinej (žltá značka) – chodník uzavretý od 1. októbra do 30. júna
  • Kotliská – Skalka – Žiarska hoľa – Žiar (žltá značka) – chodník uzavretý od 1. októbra do 30. júna
  • Demänovské sedlo (Krúpovo sedlo) – Kráľov stôl – sedlo Javorie (žltá značka) – chodník uzavretý od 1. októbra do 30. júna
  • Demänovská jaskyňa slobody – Ilanovské sedlo  (zelená značka) – odporúčaná uzávera doliny Vyvieranie
    Uzávery sú v teréne vyznačené informačnou tabuľou.