Siedme hokejové predstavenie pohronského derby medzi Banskou Bystricou a Zvolenom napísalo svoj posledný scenár. Paralelne s týmto zápasom prebiehal aj duel medzi Slovanom a Trenčínom. Rozhodovalo sa  o ďalších dvoch postupujúcich do semifinále hokejovej Slovnaft extraligy. Zápasy mali prívlastkov hneď niekoľko: posledný, rozhodujúci, zlomový, infarktový. Pod Urpínom sa na malom zimnom štadióne doslova tlačilo cez 3000 fanúšikov a atmosféra bola perfektná. Mimoriadne vyrovnaná séria priniesla hokejovým priaznivcom atraktívne zápasy, nečakané zvraty a  krásne gólové momenty. Na strednom Slovensku je hokej šport číslo jeden a preto si prišli hráči aj fanúšikovi na svoje.

V úvodných minútach si vytvorili tlak domáci hráči a niekoľkými strelami naznačili, že baraniu vlnu si len tak ľahko nedajú. V pomere striel 8:4 hrali aj naďalej aktívne a odmenení boli gólom. V 7.min sa presadil Branislav Kubka  a Banská Bystrica viedla 1:0. Zverenci Jozefa Škraka sa však hneď prebrali a postupnými útokmi si vytvárali gólové šance. Strelecky sa presadil nakoniec aj po útočnej akcii Peter Barinka a zrovnal na 1:1.  Tretina sa dohrala v pokojnom tempe a do šatní odchádzali obaja brankári s jedným inkasovaným gólom.

Krásnou strelou zvýšil na 2:1 pre Bystričanov Juraj Cebák. Zaiskrilo sa v 25.minúte kedy sa naozaj nepekným zákrokom prezentoval kapitán hosťujúceho mužstva Laco Čierny. Hrôzostrašne vyzerajúci faul nakoniec rozhodca posúdil správne a Zvolenčan si odišiel schladiť hlavu do šatne. „Barani“ mali možnosť päť minútovej presilovej hry, ale nevyužili ju. V strednom pásme podrazil zvolenského hráča Richard Šechný a výhoda bola stratená.  Zvolenský tím už bez svojho lídra mal ťažkú úlohu. V druhej tretine sa s vylúčeniami doslova roztrhlo vrece a Zvolen hral presilovku piatich na troch. Juraško dva krát vypálil na Šimonoviča, ale hostia sa vyrovnania nedočkali. Hra v početnej výhode Zvolenčanom ukázala, že hrať sa dá a treba to skúšať. Domáci nakoniec neinkasovali a nervozita na ľade bola citeľná. Zdalo sa, že počas minulých dvoch zápasov vynikli brankári oboch tímov, iniciatívu teraz prebrali urastení bystrickí hokejisti a evidentne provokovali. Do drobných potyčiek sa dostával Michal Chovan, ale sústredil sa hlavne na hokej.

Začiatok tretej tretiny len potvrdil, že v rukavičkách sa určite hrať nebude. Snaha sa Zvolenčanom uprieť nemohla, ale efektivita sa neprejavila. Po odchode Kovářa, Méryho, Hranáča a Škodu chýbali „bryndziarom“ aj kapitán Laco Čierny či obranca Valach. Hosťujúcim hráčom tieklo do „topánok“ a minúty plynuli pre Zvolen veľmi rýchlo. Hraško len nastrelil puk na brankára Šimonoviča a to bol obraz hry Zvolena. Bude sa predlžovať alebo pod Urpínom oslavovať? Ukázať to mali najbližšie dve minúty. Zvolenský brankár bol odvolaný a pohronské derby sa blížilo ku koncu. „Barani“ to napokon zvládli  a vyhrali sériu 4:3. Pomer striel 32:15 hovoril jasne v prospech bystrických hráčov. V semifinále si zmerajú sily s tímom spod Tatier s Popradom. Posledný zápas v sezóne pre „bryndziarov“ a fantastické víťazstvo pre Banskú Bystricu.

HC´05 Banská Bystrica – HKm Zvolen 2:1 (1:1, 1:0) po II. tretine /doterajší stav série: 3:3/
Góly: 7. Kubka (Šechný, Hvila), 24. Cebák (Lažo, Miroslav Hlinka) – 18. P. Barinka (Leskovjanský, Hraško)

Banská Bystrica: Šimonovič – Cebák, Cunik, Vizváry, Kolba, Kubka, Bambúch, Biro, Vantroba – Tománek, Michal Hudec, Ján Sýkora – Lažo, Miroslav Hlinka, Weissmann – Paľov, Šechný, Hvila – Rumpel, Češík, Kútny

Zvolen: Škrečko – L. Čierny, Juraško, Ďaloga, T. Bokroš, Valach, Hraško – Otčenáš, P. Pucher, Michal Chovan – Škvaridlo, L. Jurík, V. Baláž – P. Barinka, M. Trochta, Leskovjanský – Levinskij, M. Jurík, Zuzin