V Europa SC v Banskej Bystrici, ktoré je plné najrôznejších obchodov, otvorili v piatok, 23. októbra, jeden netradičný – úplne prázdny. V Prázdnom obchode žiadne oblečenie nekúpite, naopak, môžete ho zaplniť vlastným. Ide o úspešný charitatívny projekt, ktorý od svojho vzniku v brazílskom Sao Paule stihol obletieť celý svet.

_MG_5882
Vladimír Moravčík

Túto unikátnu zbierku šatstva prišlo na slávnostné otvorenie podporiť tiež množstvo významných osobností regiónu. Medzi prvými svoje oblečenie odovzdal štvornásobný majster sveta v thajskom boxe, Vladimír Moravčík. V taške mal napríklad aj súpravu, v ktorej pred rokom nastupoval do ringu. Peknú charitatívnu myšlienku podporil svojou prítomnosťou za mesto Banská Bystrica aj druhý viceprimátor Martin Turčan. Ten priniesol najmä športové oblečenie, košele a rifle. Prázdny obchod zaplnilo napríklad aj šatstvo od pána Svetozára Dluholuckého dekana Fakulty zdravotníctva v Banskej Bystrici, skupiny Rock Reunion, slovenského Bolta Vladimíra Výbošťoka, riaditeľa Múzea SNP Stanislava Mičeva či banskobystrického cestovateľa Mareka Slobodníka.

Svoje oblečenie môžete do Prázdneho obchodu priniesť aj vy, otvorené je až do 31. októbra. „K dnešnému dňu sa podarilo vyzbierať presne 1685 kilogramov šatstva. Dúfame, že kým obchod zatvoríme, bude ho minimálne ešte raz toľko. Ďakujeme všetkým, ktorí si zatiaľ našli čas a pomohli tak v tomto chladnom jesennom období tým, ktorí to potrebujú,“ hovorí Michaela Podolcová, Marketing coordinator Europa SC.

Prázdny obchod od začiatku jeho fungovania stihla podporiť okrem množstva návštevníkov bystrickej Europy z blízkeho i ďalekého okolia aj Kristína Roháčeková finalistka Miss Slovensko 2015, Vladimír Hiadlovský rektor Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici či známa rocková kapela Korben Dallas. „Odovzdali sme už aj prvé vyzbierané oblečenie, ktoré poputovalo do Domu pre núdznych Diecéznej charity v Banskej Bystrici, Domu svätej Alžbety a územnému spolku Slovenského Červeného kríža rovnako v Banskej Bystrici,“ dodáva Podolcová.