hasici2015V bystrickej Europe bude horúco aj tento rok. Už v sobotu 20. júna sa tu totiž uskutoční ďalší ročník medzinárodnej súťaže dobrovoľných a profesionálnych hasičov TFA Slovakia 2015. Návštevníci sa môžu tiež tešiť na prehliadku súčasnej a historickej hasičskej techniky, dynamické ukážky zásahovej činnosti hasičov, či súťaž Malý hasič určenú tým najmenším.

Súťaž TFA – Toughest firefighter`s alive alebo tiež najtvrdšie hasičské prežitie je organizované Krajským riaditeľstvom Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici. Ide o preteky jednotlivcov, ktorých sa môžu zúčastniť všetci členovia dobrovoľných a profesionálnych hasičských zborov zo Slovenska, ale aj zahraničia. Pre mužov je pripravených niekoľko vekových kategórií, ženy súťažia v jednej bez rozdielu veku.

TFA pozostáva zo štyroch disciplín, ktoré simulujú hasičskú zásahovú činnosť. V prvej súťažiaci ukážu zručnosť a rýchlosť pri narábaní s hasičskými hadicami. Druhá disciplína pozostáva z prekážkovej dráhy, na ktorej sa budú musieť popasovať s hasičským kladivom, dvadsaťkilovým kanistrom, trojmetrovou stenou, či figurínou o hmotnosti dospelého človeka. Tretia disciplína preverí zdatnosť pretekárov pri simulovanom hasičskom zásahu na pripravenej veži. Poslednou je disciplína Schody, v ktorej bude musieť každý pretekár zdolať výškovú budovu Europa Business Center pozostávajúcu z 22 poschodí.

DSC_0032Súťažiť sa bude od deviatej do pätnástej, kedy prebehne aj vyhlásenie výsledkov. Okrem pretekov je pre návštevníkov prichystaný tiež bohatý sprievodný program. „Tešiť sa môžu na prehliadku súčasnej a historickej hasičskej techniky, ale tiež ukážky zásahov hasičov pri požiaroch, dopravných nehodách, či záchrane osôb z výšky. Pripravená je aj súťaž pre deti Malý hasič, ktorá bude prebiehať od desiatej do trinástej,“ hovorí Viktor Maceják, Event coordinator Europa SC Banská Bystrica. Tí, ktorí nebudú mať chuť súťažiť, si môžu zaskákať na nafukovacom hrade, či zabaviť sa v pene. „Deň hasičov sa každoročne teší obrovskému úspechu a veľkej návštevnosti. Veríme, že si k nám ľudia nájdu cestu aj tento rok,“ dodáva Viktor Maceják.