ZVonline (KM, foto: il.) | 25.3.2011

V Banskej Bystrici otvoria diagnostické centrum

Zvolenčania budú mať možnosť využiť služby nového diagnostického zariadenia na odhalenie rakovinového nádoru a to neďaleko, v Banskej Bystrici. Centrum je pripravené čaká sa len  na povolenie zo strany zdravotných poisťovní a zazmluvnenie požadovaných výkonov. Pracovisko v súčasnosti zamestnáva tri lekárky, dve rádiologické laborantky, laboratórnu fyzičku a farmaceutku. Hovorkyňa spoločnosti Agel SK, Andrea Beňová sa vyjadrila, že centrum so zamestnancami je už dlhšie nevyužité a čaká na zmluvy.

Diagnostické centrum ponúka vyšetrenie, ktoré v sebe zahŕňa PET (pozitívnu emisnú tomografiu) a CT (počítačovú tomografiu). Založené bolo firmou Agel SK, a Inštitútom nukleárnej a molekulárnej medicíny v Košiciach. Beňová uviedla, že prístroje sa dajú do prevádzky na základe počtu obyvateľov(jedno centrum na jeden milión obyvateľov). Na Slovensku žije päť miliónov ľudí a zariadenia sú k dispozícii len v Bratislave a Nitre.

Investície sa pohybovali vo výške troch miliónov eur a jedná sa o prístroje, ktoré patria na Slovensku medzi najmodernejšie. Znižujú radiačnú záťaž pacienta a spresňujú rozsah nájdeného nádoru. Zároveň konštatuje, že ostatné vyšetrenia nie sú až tak presné. Personál je schopný denne vykonať až 15 vyšetrení. Pri odhaľovaní potencionálneho nádoru sa využíva kombinovaná kamera. Do tela sa vnútrožilovo aplikuje glukóza. Andrea Beňová popisuje proces ako hromadenie jednoduchého cukru v rastúcich nádoroch a takto je možné odhaliť rozsah nádoru a rozšírenie nádorových buniek v tele. Súčasne sa robí aj CT vyšetrenie.

Diagnostická metóda sa využíva aj pri zápalových ochoreniach alebo vyšetrení ciev a mozgu. Avšak zriedkavejšie.