Nielen z dôvodu úspory sa snažíme o to, aby nám naše obľúbené oblečenie dlhodobo slúžilo. Veľmi často sa však stáva, že aj nové kúsky sa po niekoľkých praniach rýchlo znehodnotia a strácajú na svojej pôvodnej kráse a kvalite.

A pritom vám pre predĺženie životnosti stačí tak málo. Dodržiavať niekoľko dôležitých vecí a pravidiel už pri jeho výbere a následnom používaní. Poďme si povedať, ktoré prese to sú a postarajú sa o to, aby nebola vaša pekná dámska peňaženka hneď prázdna.

Zvážte výber látky

Hľadáte v obchodoch kvalitnú pánsku prechodnú bundu, ktorá vás bude hriať niekoľko sezón a zachová si pritom svoju pôvodnú krásu? Možností máte veľa. Pri nákupe oblečenia si ale nevyberajte len podľa emócie a vizuálnej stránky, pozorne si prečítajte aj štítok, ktorý vám podrobne povie o vlastnostiach produktu všetko dôležité.

Prírodné tkaniny ako bavlna a ľan sú považované za najodolnejšie. Syntetický akryl je tiež dosť pevný, polyester si dlho udržuje farbu a látka prakticky vďaka nemu nemení tvar. Výrobcovia však často miešajú niekoľko druhov textílií naraz, a má to svoje výhody aj nevýhody. Buďte preto pri výbere opatrní.

Mnohé textílie a tkaniny sa opotrebujú nielen vplyvom poveternostných podmienok, ale aj pri používaní a trení jednotlivých častí o seba. A práve v tomto prípade sú potrebné nielen prírodné, ale aj syntetické tkaniny, vlákna a technológie, ktoré dodávajú modelu potrebnú silu, ochránia oblečenie pred „starnutím“ a zvýšia jeho životnosť.

Skúste šetrnejší prací cyklus

Najväčším stresom pre akýkoľvek odev je pranie. V dôsledku trenia a tvrdej vody sa vlákna látky ničia a farba sa postupne vymyje. Preto treba zvážiť aj šetrnejší prací cyklus a použitie špeciálnych pracích prostriedkov.

Ako na to? Aj keď vám to možno dá veľa práce, skúste si pred praní jednotlivé kúsky odevov roztriediť nielen podľa typu farieb, ale aj materiálu.

Ďalším krokom je obrátiť všetky veci naruby, zapnúť gombíky a zipsy, pretože to výrazne zníži negatívny vplyv na vonkajší povrch výrobku. Farba a tvar budú menej trpieť, ak práčku nastavíte na šetrnejší prací cyklus a zvolíte teplotu vody medzi 20 a 30 stupňami.

Odhaľte tajomstvo sviežosti

Sušenie a žehlenie sú veľmi dôležité body pri starostlivosti o odev. Skúste bubnovú sušičku, ale zvoľte minimálne teploty, pretože inak môžu jednotlivé vlákna tvrdnúť a byť viac krehké.

Najlepšie je umiestniť vlhké predmety do vodorovnej polohy na čerstvý vzduch. Látka sa potom neroztiahne a nadobudne sviežu vôňu. V zime však táto možnosť nie je vhodná kvôli príliš nízkym teplotám a v lete môže produkt na slnku zasa vyblednúť a stratiť farbu. Tu má sušička s množstvom šetrných cyklov svoje opodstatnenie.

Aj žehlenie odevov by malo byť veľmi opatrné, čo znamená voliť jemné teploty. Tmavé a čierne predmety musia byť obrátené naruby, aby sa znížila interakcia s horúcimi povrchmi. Vlna a pleteniny sa dajú tvarovať pomocou naparovača.

Premyslite si skladovanie

Každá tkanina si vyžaduje osobitný prístup, takže všetky veci v skrini musia byť rozdelené podľa ročných období a typu výrobkov. Neobvyklé veci môžu čakať v krídlach na zadných policiach vo vákuových alebo papierových vreciach.

Zvyšok oblečenia rozdeľte do niekoľkých kategórií: košele z bavlny a šaty z hustých látok stačí zavesiť na vešiak a pre pletené a vlnené predmety si môžete vyčleniť samostatnú poličku, pretože sa ľahko deformujú.

Po ich nosení je vhodné ich vždy opatrne zložiť a dať na miesto v skrini. Aj spôsob ich skladania má predsa svoj zmysel. Ťažšie veci dajte na spodok a ľahké na vrch, aby sa nezvlnili alebo nepokrčili.

Snažte sa tiež dlhodobo neukladať v skrini špinavé oblečenie, ktoré absorbovalo nepríjemný zápach a baktérie z vonkajšieho prostredia a vášho okolia.

Uvidíte, že pri dodržaní týchto krokov vám potom bude robiť váš obľúbený kúsok odevu radosť po mnoho ďalších rokov.