Ste očkovaní a chcete vedieť, či sa vám v tele vytvorili protilátky po vakcinácii? Takéto vyšetrenie nedávno začali ponúkať i nemocnice siete AGEL, medzi ktoré patrí aj tá zvolenská. Stačí len prísť, nechať si odobrať krv a do dvoch dní máte výsledok. Vyšetrenie je k dispozícii pre samoplatcov a každého vyjde na sumu 19 eur.

Proti vírusu SARS CoV-2 rozlišujeme tri druhy protilátok – IgG, IgA a IgM. Protilátky IgM a IgA slúžia na posúdenie akútnej fázy ochorenia, protilátky triedy IgG sa tvoria neskôr, a to 10 až 14 dní od kontaktu s vírusom alebo po  očkovaní vakcínou. Neutralizačné protilátky vznikajú teda nielen po očkovaní, ale aj po prekonaní ochorenia. Prítomnosť neutralizujúcich protilátok predpokladá ochranu voči ochoreniu COVID-19.

Otestovať sa môže dať každý, kto chce mať istotu, či má prítomné neutralizačné protilátky IgG S1/S2. ,,Vyšetrenie sa realizuje klasickým odberom krvi, následne sa krv v laboratóriu vyšetrí. Odbery sa realizujú počas pracovných dní s dostupnosťou výsledkov do 2 pracovných dní od doručenia vzorky do laboratória“ uviedla riaditeľka laboratórií AGELLAB Elena Gaboňová.

„Špecifické IgG protilátky vyšetrujeme kvantitatívne a hovoria o prítomnosti neutralizačných protilátok IgG proti SARS CoV-2, t.j. protilátok schopných „vychytať-neutralizovať“ vírus a zabrániť tak spusteniu ďalšej kaskády imunitných reakcií, ktoré spôsobujú klinické ťažkosti pri akútnej infekcii,“ dopĺňa Gaboňová.

Po očkovaní dochádza k tvorbe protilátok 10 až 14 dní po prvej dávke vakcíny. Podaním ďalšej dávky vakcíny by sa mala produkcia protilátok zosilniť a mala by byť dostatočne protektívna. Aj preto je ideálne časovať vyšetrenie IgG protilátok po vakcinácii s odstupom minimálne 2 týždňov po podaní druhej dávky. Dynamika produkcie protilátok je však individuálna u každého človeka. V prípade, že človek prekonal ochorenie COVID-19, je vhodné odber na vyšetrenie protilátok časovať  najskôr 3-4 týždne od prekonania ochorenia.