Už v nedeľu, 3. septembra zvolenské divadlo slávnostne otvorí svoju 75. divadelnú sezónu s podtitulom Legendy. Téma, ktorá v sebe zahŕňa slávnostný charakter, ale aj rozmanitosť legendárnych  príbehov,  jedinečných osobností, ale aj nesmrteľných  dramatických textov.

Sezónu otvorí už starším predstavením – pútavou rodinnou rozprávkou na motívy knihy americkej spisovateľky Kate DiCamillo o dobrodružnej ceste králika Eduarda za strateným Domovom. Predstavenie sa uskutoční v nedeľu, 3. septembra od 17-tej hodiny. Ešte predtým, od 15.30 h privítajú pred budovou DJGT návštevníkov a priaznivcov divadla herci a herečky DJGT pesničkami a hovoreným slovom, kedy predstavia čo pripravili v 75. jubilejnej divadelnej sezóne.

Sezóna však prinesie aj množstvo premiér. Prvý premiérový titul bude zároveň aj prvou spoluprácou DJGT s významnou izraelskou režisérkou a dramatičkou Hadar Galron, ktorá naštuduje svoju hru I LOVE MAMA.  Na javisku DJGT sa v nej predstaví deväť žien a tri generácie jednej veľkej rodiny – od láskavej babičky cez povahovo odlišné dcéry, čerstvú nevestu až po vnučky hľadajúce svoje miesto v modernej dobe. Humorné situácie a vtipné dialógy zachytávajú s vzácnym nadhľadom aj vážnejšie aspekty partnerských vzťahov/materstva: ako skĺbiť materstvo s kariérou, ako si popri materstve udržať manželstvo, ako mať dieťa aj bez muža, ako sa vyrovnať s nečakaným tehotenstvom, ako zvládnuť popôrodnú depresiu, ako čeliť ortodoxnej matke, ako nájsť seba samú, alebo ako chutí láska.

Medzinárodný tvorivý tím Hadar Galron dopĺňajú aj výrazné osobnosti slovenského divadla, ako legendárny scénograf Jozef Ciller a dramaturgička Darina Abrahámová. Jednu z hlavných postáv v hre stvárni  hosťujúca herečka Božidara Turzonovová v alternácii s Janou Pilzovou. Slovenská premiéra tejto hry, upravenej pre naše divadlo, sa uskutoční 6. októbra 2023 vo veľkej sále DJGT.

Ďalšou divadelnou udalosťou budúcej sezóny bude nové naštudovanie legendárnej Shakespearovej hry HAMLET. Toto najznámejšie a najskloňovanejšie dielo dramatickej spisby sa ako bumerang nevyhnutne vracia na javiská divadiel v podaní každej generácie – zakaždým s inou optikou, s inými témami, inými akcentmi. Večnosť tohto titulu spočíva v jeho mnoholineárnosti, bohatom spektre symbolov a v nekonečných možnostiach interpretácie.

HAMLET sa na javisko DJGT vracia po dvadsiatich rokoch. Slávnostná premiéra je plánovaná na 1. decembra 2023. Režijne a scénograficky inscenáciu pripravuje  umelecký šéf Peter Palik, ktorý si do svojho tímu prizval o .i. aj výborného autora hudby  Jozefa Vlka, kostýmovú výtvarníčku maďarského pôvodu Annnamáriu Kiss Kósa, či českého choreografa Petra Nůska.

Tento projekt je zároveň netradičným stretnutím viacerých umeleckých zoskupení z regiónu, pretože v inscenácii budú okrem členov domáceho súboru účinkovať aj hosťujúci umelci a umelkyne z Bábkového divadla na Rázcestí, či  Štátnej opery z Banskej Bystrice, alebo Divadla Štúdio tanca.

V prvej polovici sezóny sa diváci budú môcť tešiť aj na obľúbené podujatia, ako sú NOC DIVADIEL (18.11.2023) alebo  VIANOCE U GREGORA (17.12.2023), ktoré už majú svoje stále miesto v každoročnom dramaturgickom pláne divadla. Rovnako ako aj Divadelný záver roka s divácky najobľúbenejšími inscenáciami.

Začiatkom  roka 2024 sa začne skúšobný proces originálneho divadelného “trojboja“ DJGT, ktorý bude mať premiéru  9. februára 2024.  Podieľať sa na ňom budú tri mladé  invenčné režisérky: Kateřina Quisová, Silvia Vollmannová a Alžbeta Vrzgula. Spoločnou témou neobyčajného inscenačného tvaru, zloženého z troch častí, budú vojna a jej ozveny vo vzťahoch, myslení a umeleckej tvorbe. Režisérky a autorky čerpajú námety z menej známych diel a textov Jozefa Gregora Tajovského a jeho manželky Hany Gregorovej a ponúknu nové pohľady na  legendárne osobnosti.

Uvedením tohto projektu si pripomenieme aj 150. výročie narodenia patróna nášho divadla v roku 2024, ale aj nutnosť chápania našich koreňov, domova a národnej identity.

Legendou, ktorá sa preslávila najmä za oceánom a vo Veľkej Británii je významný  štiavnický rodák DEŽO HOFFMANN. Legendárny fotograf celebrít a slávnych osobností z rôznych odvetví umenia. Jeho príbeh je príkladom osudu plného paradoxov, prekvapení, absurdných zvratov doby, ale aj nezabudnuteľného talentu a charizmy výnimočnej osobnosti. Práve jeho životu a tvorbe bude venovaná inscenácia  režiséra Patrika Lančariča, ktorá bude mať premiéru  5. apríla 2024.

Patrik Lančarič so svojím neveľkým tímom absolvoval nespočetné množstvo sedení nad archívnymi materiálmi, stretnutí a rozhovorov s pamätníkmi, ktorí mali možnosť tohto význačného fotografa stretnúť osobne. Práve preto sa DJGT pri myšlienke pretaviť jeho príbeh do javiskovej podoby rozhodlo osloviť tohto etablovaného tvorcu, ktorý sa pripravovanej inscenácie zhostí ako autorsky, tak režijne, a to v tandeme s dramaturgom Petrom Pavlacom.

Záver sezóny bude tradične patriť festivalu Zámocké hry zvolenské. V roku 2024 sa uskutoční už jeho 50. ročník, čo znásobuje oslavný charakter sezóny 2023/2024.   Festival odštartuje 7. júna 2024  premiérou komédie VERNÁ NEVERA legendárneho dramatika a divadelníka Jozefa Mokoša.

Titul inšpirovaný nespútanou divadelnosťou, pouličnou komikou a pikantnou satirou, je plný šteklivých slovných hier ako i bláznivých a nečakaných situácií a šťavnatého ľudového humoru. Inscenácia bude využívať nielen herecké, ale aj akrobatické schopnosti domáceho ansámblu a formálne prepojí činohru, nový cirkus a pouličné divadlo – k čomu prispeje aj jej plánované uvedenie v exteriéri na nádvorí Zvolenského zámku. Režijne sa pod ňu podpíše opäť Peter Palik.

Samozrejme, že i celý program Zámockých hier zvolenských sa bude niesť v duchu veľkolepých osláv nastávajúcich výročí. Naši diváci sa môžu opäť tešiť na rozmanitý sprievodný program na javisku DJGT a v priestoroch Zvolenského zámku, kde sa im predstavia tí najlepší domáci i zahraniční umelci a divadelné súbory.