Určite nenájdeme na Slovensku mesto alebo obec kde by niekto nemal skúsenosť s obchodnými praktikami „šmejdov.“ Či už vo forme podomového predaja, prezentácii na tzv. poznávacích zájazdoch, alebo prostredníctvom lákavých ponukových katalógov. Emotívne reklamy ponúkajúce úžasné produkty pre naše zdravie, pohodlie, pre zvýšenú kvalitu života. A samozrejme k tomu darčeky zdarma, ak už nie rovno výhru nemalej sumy peňazí. To všetko pekne zabalené a doručené priamo na meno adresáta s vlastnoručným podpisom samotného generálneho riaditeľa.

jana lajosova
Poradkyňa Jana Lajošová.

V takejto veci ma požiadala o radu aj staršia pani zo Sliača. Na základe „jedinečnej“ ponuky si objednala v spoločnosti VITA MARKET certifikovaný a mnohými odborníkmi odporúčaný liek na obličky. K tomu súhlasila aj so zaslaním ďalšieho lieku na kĺby na bezplatné vyskúšanie a darčekmi zdarma. Po doručení zásielky, ktorú platila ako dobierku, bola riadne zaskočená. Namiesto 40 eur musela zaplatiť takmer 100 eur. Po otvorení balíka zistila, že chýbajú sľúbené darčeky a na faktúre je účtovaný aj liek, ktorý mal byť bezplatne. Obratom celú zásielku zabalila a poslala späť aj so sprievodným listom. Keď však ani po mesiaci neprišla žiadna reakcia, pani znovu napísala ďalší list tejto spoločnosti. Odvtedy sú to už tri mesiace a stále žiadna odozva. Obrátila sa teda na mňa so žiadosťou o radu ako má ďalej postupovať, aby jej boli vrátené peniaze. Ukázala mi reklamný leták a hneď bolo jasné, že ide o tzv. šmejdov. Žiadna seriózna adresa, len P.O.BOX, žiadne telefónne číslo ani web stránka. Klikla som teda na internet, kde sa ukázala celá kopa informácii o tom, akí sú to podvodníci, že je to firma, ktorá zmenila už niekoľko názvov ako napr. VITA NATUR a niektorí podvedení čakajú na svoje peniaze aj vyše roka. Nie je veľká nádej, že pani zo Sliača ešte niekedy svoje peniaze uvidí. Jedinou možnosťou je podať trestné oznámenie, ale percento úspechu je mizivé. Možno sa ešte obrátiť na Slovenskú obchodnú inšpekciu, ktorá však vykoná iba kontrolu a zakáže činnosť firmy.

mojSliac_logoRGBJe dôležité, aby sme si pri takýchto ponukách preverili dodávateľa. Napríklad cez internet. Keďže starší ľudia nie sú v tomto zbehlí, práve oni sú ľahkými obeťami takýchto podvodov. Preto si treba všímať už na začiatku, aké informácie a kontaktné údaje firma o sebe udáva. Ponuku firmy len s P.O.BOX adresou, či bez telefónneho čísla treba hneď ignorovať.

Jana Lajošová, poradkyňa pre občanov, Sliač,
janka.lajosova076@gmail.com,
tel.: 0949 274 322,
– bezplatne.