Rakovina je zákerná choroba, ktorá postihne kohokoľvek a kdekoľvek. Sú dni, kedy sa človek zastaví počas celodenného zhonu a začne premýšľať o ľuďoch, ktorí najviac trpia. Niežeby sme o tom nepremýšľali inokedy, ale povinnosti a starosti nám to veľakrát nedovolia. Na to slúži Deň narcisov, tohto roku 15. apríl, keď ulice po celom Slovensku zaplavia žlté Narcisy ako symbol boja proti rakovine. Výnimkou nebolo ani námestie SNP vo Zvolene, kde dobrovoľníci z rôznych škôl zbierali peniaze.

Medzi dobrovoľníkov patrili prevažne žiaci stredných škôl, ale našli sa aj žiaci zo základných škôl. Do ulíc ich vyrazilo približne 60 a neúnavne vyberali peniaze pre dobrú vec od rána do 16-tej hodiny poobede. Počasie prialo, aj keď sa niekedy zdalo, že dážď zbierku ohrozí.“Keby začalo pršať, presunieme sa pod strechu pošty, alebo budeme chodiť s dáždnikmi“ povedala o svojej „stratégii“ žiačka tretieho ročníka strednej školy zdravotníckej. Na námestí SNP  sa nachádzali tri  stanoviská, kde oboznamovali ľudí o nepríjemnej chorobe a rozdávali žlté narcisy za dobrovoľný finančný príspevok. Ostatní oslovovali ľudí mimo námestia, či už na malej vlakovej stanici alebo pred centrumom.  K dispozícii boli letáky, kde bola možnosť informovať sa o kožných nádoroch, rakovine prostaty, rakovine hrubého čreva, rakovine prsníka a upozorniť tak na dôležitosť prevencie. Dobrovoľníci zo strednej školy zdravotnej, dopravnej, technickej, drevárskej, obchodnej akadémie a gymnázia majú už s verejnými zbierkami skúsenosti. Dňu narcisov sa podobá aj zbierka pre deti v Afrike (UNICEF) a svalovú dystrofiu( modrý motýľ) a tiež Ligy proti duševnému zdraviu.

Zvolenčania prispievali dobrovoľne a niekedy žiakov „naháňali“ po námestí aby sa im venovali. Prevažoval názor, že keď je možnosť, treba prispieť aspoň troškou pre tých, čo to potrebujú najviac. Už okolo 11-tej hodiny doobeda mali žiaci v krabiciach približne 200 eur a to boli len v polovici dňa.“ Ľudia prispievajú poväčšine 1-2 eurami a niektorí si to dokonca zopakujú, keď prejdú okolo druhýkrát“ vyjadrili sa. Dôveryhodnosť vyberania peňazí je veľká a len málo ľudí si pýtalo od dobrovoľníkov povolenie alebo osvedčenie. Pre ľudí, ktorí nemali na tričku či šatách žltý narcis bol postačujúci argument „a kto prispeje nám“?

Po dlhé roky sa oceňuje myšlienka Dňa narcisov. výnimkou nebol ani 15. ročník a ďalší ročník sa určite zopakuje aj budúci rok na celom Slovensku. Od 4 – 18.apríla možno prispieť aj zaslaním SMS na číslo 848 a to v hodnote dvoch eur. Liga proti rakovine ďakuje všetkým študentom, pedagógom, pracovníkom mestských a obecných úradov, lekárom, Slovenskému skautingu, Slovenskému červenému krížu a záujmovým združeniam, ktorí sa do zbierky zapojili alebo ešte len zapoja.