Váš online broker je najdôležitejším členom vášho online investičného tímu, ktorý zvláda všetko od sledovania vášho finančného portfólia až po pomoc pri kúpe a predaji rôznych finančných inštrumentov (meny, akcie, ETF, kryptomeny a iné). Ratingová služba J.D. Power tvrdí, že pokiaľ internetoví investori narazia na problémy, až 77 percent z nich kontaktuje zákaznícku podporu brokera.

9 kritérií pre správny výber investičnej firmy

Kvalitu brokerskej spoločnosti môžeme zistiť pomocou 9 kritérií. Pokiaľ poznáte týchto deväť bodov a rozumiete tomu, čo hľadáte, môžete rýchlo vylúčiť brokerov, ktorí nespĺňajú vaše potreby.

Faktory, ktoré treba zvážiť, sú nasledujúce:

  • Poplatky: Poplatky účtované online brokermi od deväťdesiatych rokov neustále klesajú. Vďaka veľkej konkurencii spoločností, brokeri poplatky znižujú aj v tejto dobe. Výšku poplatkov môžete nájsť aj na stránkach, v ktorých nájdete porovnanie brokerov v SR. Skúste trochu googliť.
  • Dostupnosť poradenstva: Tradiční brokeri s kompletnými službami sú o tom, že vám poskytnú osobnú pozornosť. Takže nie je to len o tom, že pre vás vyberú akcie, ale tiež vám nalejú kávu a ponúknu šišky, keď ich navštívite v ich fyzickej pobočke. Čisto online brokeri vám poskytujú nástroje, ktoré potrebujete a všetky rozhodnutia zostávajú na vás. Pravdou však je, že aj niektorí čisto online brokeri pre vás pripravujú analýzy a rôzne užitočné investičné tipy.
  • Kamenná pobočka: Môžete si myslieť, že prístup k pobočke nie je až taký dôležitý, veď nakoniec ste predsa online investor. Ratingová služba J.D. Power však zistila, že 40 percent online investorov, ktorí majú prístup k pobočkám, bývajú so svojimi online brokermi oveľa spokojnejší.
  • Iné bankové služby: Niektoré brokerské spoločnosti umožňujú presunúť peniaze z vášho obchodného účtu na iné typy účtov, ako sú sporiaci alebo osobný účet. Niektoré tiež poskytujú platobné alebo kreditné karty. Takéto služby väčšinou ponúkajú spoločnosti z Ameriky.
  • Rýchlosť realizovania objednávok: Keď kliknete v obchodnej platforme na tlačidlo Kúpiť alebo Predať, neznamená to, že sa obchod ihneď vykonáva. Vaša objednávka prechádza od počítača na svetové burzy, na ktorých sa realizuje. Niektoré brokerské spoločnosti vynaložili veľa úsilia, aby vám poskytli čo najrýchlejšiu cestu na realizovanie objednávky. To je všeobecne prospešné, pretože to znamená, že dostanete najlepšiu možnú cenu, ktorá odráža skutočnú hodnotu finančného inštrumentu, ktoré kupujete alebo predávate.
  • Zákaznícky servis: Niektorí brokeri majú k dispozícii zákaznícky servis na recepcii alebo v kancelárii, kde zdvíhajú telefóny. Iní vám umožní poslať e-mailom otázku a potom si len počkáte na odpoveď.

  • Spoľahlivosť stránky: Niektoré brokerské firmy sa zamerali na obmedzenie výpadkov systému, čo môže byť pre vás dôležité, pokiaľ obchodujete viackrát denne.
  • Prístup k pokročilým nástrojom: Mnohí investori sa stále viac zaujímajú o svoje brokerské spoločnosti, aby poskytli komplexné nástroje, ktoré im pomáhajú vyhľadávať akcie, monitorovať cenové pohyby na trhu a sledovať aktuálne novinky zo sveta investovania.
  • Jednoduchosť použitia: Niektorí online brokeri sa zameriavajú na ľudí, ktorí sú noví vo svete online investovania alebo ktorí plánujú obchodovať veľmi zriedka. Preto v ich obchodných platformách nájdete iba základné funkcie. Iné spoločnosti cielia na pokročilých obchodníkov a poskytujú obchodné nástroje zamerané na to, aby investori mohli za stanovené ceny rýchlo predať / kúpiť akcie alebo ďalšie finančné inštrumenty.

Záver článku

Sme v závere nášho článku. Ešte predtým, než si založíte obchodný účet sa pozrite, či si firma účtuje extra poplatky za určité typy príkazov, neaktivitu a iné.

Regulované spoločnosti poskytujú všetky údaje na svojom webe. Navštívte ho pre viac informácií, poprípade kontaktujte brokera prostredníctvom emailu, telefónu alebo online chatu.

Všetko dôležité o výbere brokera nájdete na uspesnynaburze.sk.