Už o pár hodín slávnostným výstrelom odštartuje 50. ročník Bielej stopy na Skalke pri Kremnici. Online registrácia na preteky je uzatvorená, prihlásilo sa takmer 700 bežkárov. Zaregistrovať sa dá už len osobne.

Na trať nastúpia pretekári zo 14 krajín

Hoci už začala meteorologická jar, podmienky na bežecké lyžovanie sú na Skalke pri Kremnici stále vynikajúce. Príjemné slnečné počasie nás čaká aj počas nadchádzajúceho víkendu 4. a 5. marca, keď na trate vybehnú stovky súťažiacich.

„Už dnes vieme, že jubilejný 50. ročník Bielej stopy si odbehne približne 700 pretekárov, ktorí sa registrovali online. V prípade záujmu je ešte možné zaregistrovať sa osobne. Buď na prezentácii v Mestskom kultúrnom stredisku v Kremnici, alebo v sobotu ráno pred pretekmi na Skalke,“ upresnil organizátor a predseda TJ Biela stopa Slavomír Hrúza.

Najviac pretekárov si odbehne 25 kilometrovú trasu voľným štýlom. Ďalšie disciplíny sú 50 km voľnou technikou, 30 km klasickou technikou, štafeta (30 + 20 km voľný štýl) a Biela stopa Junior.

Na Skalke sa stretne svetové zoskupenie. Zaregistrovaní športovci sú zo Slovenska, Maďarska, Česka, Poľska, Rakúska, Talianska, USA (Anchorage), Spojeného kráľovstva, Nemecka, Nórska, Estónska, Švédska, Slovinska a Švajčiarska.

Na štart sa postavia okrem zahraničných účastníkov aj naši vrcholoví športovci. Olympionik z Pekingu 2022 Ján Koristek či víťazka svetového pohára Alena Procházková.

Všetci zúčastnení dostanú pamätnú medailu vyrazenú špeciálne pre toto podujatie v Mincovni Kremnica.

Biela stopa nie je o víťazstve

Ambasádormi jubilejného 50. ročníka Bielej stopy na Skalke sú významné osobnosti slovenského športu – biatlonista a bronzový olympionik Pavol Hurajt, slovenskí reprezentanti v behu na lyžiach a víťazi svetového pohára Martin Bajčičák a Alena Procházková a slovenský maratónsky veterán Ján Hazucha.

„Biela stopa je masové podujatie, no nielen pre profi športovcov. Súťaž spája odhodlanie, odvahu, vzťah k prírode či zdraviu. A atmosféru samozrejme dotvárajú diváci. Budeme radi, keď ľudia prídu športovcov povzbudiť,“ doplnil marketingový riaditeľ Bielej stopy Michal Malák.

Obmedzená doprava

Na trati budú platiť bezpečnostné opatrenia, ktoré musí verejnosť striktne dodržiavať, aby neohrozila pretekárov a účastníkov. Trate budú pre verejnosť zatvorené. Organizátori tiež vyzývajú fanúšikov a divákov, aby využili pravidelnú obojsmernú kyvadlovú dopravu z Kremnice na Skalku a autá zaparkovali v meste.

Parkovanie na Skalke bude možné na vyhradených parkoviskách, avšak s obmedzenou kapacitou. Presný rozpis a časy odchodov autobusov sú na stránke Bielej stopy.

Sledovať preteky z tepla domova

Novinkou jubilejného ročníka je živý prenos z pretekov. Pre tých, ktorí by si bežecké lyžovanie radi pozreli z tepla domova bude počas celého víkendu k dispozícii live stream na webovej stránke, sociálnej sieti Facebook a Youtube kanáli Bielej stopy. Sobotou vás prevedie športový redaktor Víťazoslav Chrappa a v nedeľu si za mikrofón sadne bežec Michal Malák.

50. ročník Bielej stopy bude zároveň Majstrovstvami Európy v maratónskych behoch na lyžiach.