ZVonline (Nika Spišková) | 15.9.2011

Tvorivé vyznanie Ľudmily Lakomej-Krausovej

V týchto dňoch si môžete pozrieť v Severozápadnej bašte Zvolenského zámku ďalšiu výstavu pripravovanú Rotary klubom v spolupráci so Zvolenským zámkom, Mestom Zvolen a Galériou Živa. Je ňou výstava známej slovenskej maliarky, rodáčky z východného Slovenska, Ľudmily Lakomej-Krausovej. Výstava nesie názov Tvorivé vyznanie a potrvá do  2. októbra, otvorená je denne okrem pondelka v čase od 10:00 do 17:00. Vstup je voľný. Vernisáž tejto výstavy prebehla 9. septembra o piatej hodine večer, ako súčasť kultúrneho programu, ktorý prebiehal v rámci Dňa obetí holokaustu a rasového násilia.

Maliarka sa narodila 4. marca 1940 vo Veľkých Zalužiciach v okrese Michalovce. Vyštudovala Pedagogický inštitút Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Prešove. Vo svojej tvorbe sa venuje prevažne maľbe. Námety čerpá najmä z prírody Zemplína, z jej domoviny , inšpiruje ju ľudová architektúra a folklór, krajinky, kvety,… Do obrazov premieta svoje pocity, zážitky a skúsenosti. Pre jej diela je typická uvoľnená kompozícia tvarov a farebných línií.

Za svoju dlhoročnú prácu získala táto žena už niekoľko ocenení. Môže sa pochváliť Cenou primátora mesta Michalovce, ktorú jej udelili v roku 1999. Šesť rokov nato bola ocenená hneď dva krát – získala Cenu predsedu Košického samosprávneho kraja a medailu „Zemplínčanka roka“. V roku 2006 získala Cenu Fra Angelica. Jej obrazy boli vystavené na viac než 51 samostatných a 128 kolektívnych výstavách na Slovensku, Ukrajine, Maďarsku, Poľsku, Českej republike, Nemecku a Rakúsku.

Fotogaléria