Novoročným prianím Divadla Jozefa Gregora Tajovského sa stal lúč nádeje symbolicky osvetľujúci rok 2021. Divadlo, rovnako ako celá spoločnosť, dúfa v zlepšenie epidemiologickej situácie a v opätovné priaznivé podmienky pre plnohodnotný život vrátane toho kultúrneho.

V súčasnosti musia byť brány divadiel zatvorené. Prebiehajú však vyhodnotenia činností divadla za uplynulý rok, pokračujú prípravy na druhú časť sezóny, pričom je vo fáze príprav už aj tá budúca sezóna. Divadlo s nádejou pripravuje aj festival Zámocké hry zvolenské so silným programom a ako otváraciu premiéru Gogoľovu satirickú komédiu Revízor.

Kontakt s divákmi je nateraz opäť možný len vo virtuálnom priestore. Na YouTube kanáli DJGT nájdu diváci archivovaných všetkých 40 relácií minuloročného Vysielania DJGT alebo autorský program Noci divadiel so zaujímavými hosťami. V januári tam pribudne i archívny záznam inscenácie Na konci… o patrónovi divadla a osobnosti regiónu, Jozefovi Gregorovi Tajovskom. Na sociálnych sieťach divadla bežia januárové Hravé výzvy DJGT, v ktorých si fanúšikovia môžu vyskúšať svoju kreativitu na divadelné témy.

Aktuálne pripravovanou premiérou je inscenácia Čepiec podľa pozoruhodnej knihy Kataríny Kucbelovej. Režisérom, ako aj autorom dramatizácie a scény, je umelecký šéf DJGT Peter Palik, ktorý chce pretaviť literárne obrazy a postrehy autorky do netradičného javiskového tvaru. Túto víziu zásadne podporí hudba Martina Geišberga a Daniela Špinera a jedinečný rukopis choreografky Libuše Bachratej, ktorá sa intenzívne venuje rôznym podobám folklóru.

S jedenástimi hercami a herečkami už v novembri absolvovala prvý pohybovo-tanečný workshop zameraný na tradičnú kultúru z regiónu Šumiac. Súčasťou inscenácie budú aj efektné projekcie Veroniky Šmírovej a variabilné kostýmy mladej výtvarníčky Viktórie Csányiovej. Tvorivý proces zatiaľ prebieha na diaľku. Premiéra je naplánovaná na piatok 19. marca. Všetky plány divadla sú formulované flexibilne a môžu sa promptne meniť. Hlavným cieľom divadla však ostáva zámer vrátiť kvalitné umenie čo najskôr späť do živého kontaktu s divákmi.