Vonkajší priestor vášho domova môže hrať množstvo rolí. Môže fungovať ako rozšírenie vášho interiéru, ale aj ako pokojný priestor určený na relaxáciu. Alebo možno využívate váš exteriér na zábavu s  priateľmi a rodinou. Bez ohľadu na účel, dnes je jednoduchšie ako kedykoľvek predtým pretransformovať svoj vonkajší priestor do podoby ktorú ste vždy chceli.

Existuje toľko jednoduchých spôsobov, ako môžete okolie svojho domu maximalizovať a veľa z nich vyžaduje len veľmi málo času alebo úsilia. Aby sme vám pomohli, zhromaždili sme niektoré z našich obľúbených nápadov, ktoré vás možno inšpirujú.

zdroj: Photographee.eu/shuterstock.com

1. Zvážte inštaláciu pergoly

Ak už máte terasu, pravdepodobne ste ju vytvorili s úmyslom rozšíriť obytný priestor za steny vášho domu. A možno ste zistili, že napriek tomu, že milujete svoj vonkajší obytný priestor,  nie je až taký príjemný v horúce letné popoludnie, keď slnko páli ostošesť. Pergola je riešením. Rozšíri váš životný priestor a navýši čas, ktorý môžete stráviť vonku. Pergola, správne navrhnutá a orientovaná, dokáže vrhať dostatok tieňa, aby ste si mohli vychutnať aj letné popoludnie. Existuje celý rad materiálov, z ktorých si môžete vyberať. Či už sa rozhodnete pre drevenú, vinylovú, sklolaminátovú, alebo hliníkovú pergolu, jej skutočné kúzlo sa objaví, keď sú nástroje zbalené (budete potrebovať len zvinovací meter, kladivo, svorky, vodováhu, kvalitnú aku vŕtačku a bity) a ona začne poskytovať formu a funkciu vášmu vonkajšiemu obytnému priestoru. Pergola poskytuje možnosť uplatnenia sa čohokoľvek, od lustrov a stropných ventilátorov, až po malé reproduktory, svetelné reťaze alebo dokonca textilných doplnkov. Obmedzuje vás iba vaša predstavivosť.

Pergoly rozšíria váš vonkajší priestor, ponúkajú rôzne dizajnové možnosti a dajú sa prispôsobiť tak, aby vyhovovali aj skromnému rozpočtu.

2. Doprajte facelift vašej terase

S príchodom teplého počasia sa vaša terasa stane kombináciou mnohých miestností: obývacej izby, jedálne, dokonca aj kuchyne. Stáva sa z neho priestor, kde sa žije. Preto by ste mali vynaložiť čas a úsilie na zabezpečenie toho, aby terasa vyzerala vždy čo najlepšie. Kľúčom k vytvoreniu dokonalého vonkajšieho priestoru bez námahy sú investície do systému, ktorý sa vyznačuje ľahkou údržbou – napríklad drevená terasa. Ľahko sa čistí, je odolná proti poveternostným vplyvom a trvácna – čo znamená menej času na starostlivosť a viac času na zábavu.

3. Dajte vášmu priestoru štýl

Aj keď to nie je nevyhnutné, rozhodovanie o konkrétnom štýle alebo téme pri navrhovaní vášho vonkajšieho priestoru vám môže pomôcť previazať vaše úsilie a zaistiť, aby vaša záhrada vyzerala čo najlepšie. Tu sú naše obľúbené záhradné štýly, ktoré vás inšpirujú …

Vneste do svojej záhrady kúsok kontinentálnej Európy, konkrétne Stredomoria. Myslite na bohatú terakotu, azúrovo modrú a množstvo textúry a ste na ceste k vytvoreniu dokonalého stredomorského priestoru na odpočinok. Nezabudnite zahrnúť:

  • voňavé kry – obľúbené sú levanduľa, rozmarín a tymián
  • nesúlad neglazovaných terakotových kvetináčov – čím veselšie tým lepšie
  • mozaiky a obklady
  • olivovníky

Alebo vytvorte priestor v štýle toskánskeho statku. Začnite tým, že sa budete držať jednoduchej, väčšinou zelenej palety rastlín, v ktorých hrajú hlavnú úlohu cyprus a čínsky brest, uprostred rozmarínu, akantu, divého viniča a bielych „Iceberg“ ruží. Záhradný dekor sa môže stratiť vo vysoko farebnej krajine. Akcentom sú väčšinou kamenné ozdoby, ktoré sa objavujú na zelenom pozadí. Napríklad lucerna so zrkadlom na kamennej poličke ponúkajúca okno na zelený svet.

zdroj: BellaPhotos/shutterstock.com

4. Založte vertikálnu bylinkovú záhradu

Nedostatok priestoru neznamená obetovanie zelene. Vertikálna záhrada, často známa ako „stena života“, je skvelý spôsob, ako začleniť lístie do vášho exteriéru, aj keď máte priestorovú výzvu. Založenie bylinkovej záhrady je skvelý spôsob, ako sa zoznámiť so záhradkárskymi praktikami. Je to praktická (a chutná) alternatíva k plne funkčnej záhrade.

5. Rozhodnite sa pre zavlažovací systém

Dobre fungujúci zavlažovací systém môže byť mimoriadne prospešný. Minimalizuje odpad a využíva recyklovanú vodu. Dodáva vodu tam, kde je to najviac potrebné, znižuje náklady a dopraje vašej tráve trochu nežnej a láskavej starostlivosti. Dokonalý trávnik je snom mnohých majiteľov domov a vylepšenie vášho sprinklerového systému by mohlo byť to, čo vašu záhradu odlíši.

6. Záhradný nábytok by mal byť kohézny s celkovou schémou

Štýl stolov a stoličiek, ktoré vyberiete, má samozrejme veľký vplyv na vzhľad vašich vonkajších priestorov. Mali by budiť dojem súdržnosti s ostatnými ozdobnými predmetmi a materiálmi, ktoré ste použili.

7. Posuňte osvetlenie na inú úroveň

Mnoho záhrad je najromantickejších po zotmení  – pri svetle mesiaca žiary a dobre umiestnenom osvetlení. Posuňte úroveň o level vyššie a na konáre stromov zaveste pôvabné vonkajšie lucerny. Na zvýraznenie terasy použite aj vysoké lampy v štýle pouličného osvetlenia. Všetky svetlá by však mali byť koordinované so svetlami umiestnenými na vonkajších stenách domu.

8. Nechajte dekoratívne prvky „prehovoriť“

Počuť pramienok vody je úplne neodolateľným lákadlom na spoznávanie záhrady. Pri počúvaní jeho hudby ho chcete sledovať až k zdroju. Malá fontána môže vytvoriť tekutý soundtrack pre bylinkovú záhradu.

9. Vdýchnite život vášmu záhradnému domčeku

Osviežte svoj záhradný domček novým náterom. Farba je lacný a ľahký spôsob, ako oživiť záhradu. Ak chcete, aby váš domček naozaj zapôsobil, natrite ho, alebo aspoň dvere a okná, výraznou farbou. Odporúčame smaragdovú alebo červenú. Tieto farby skutočne robia „vyhlásenie“. Vytvorte príjemnú atmosféru, ktorá vás povzbudí využiť každý centimeter priestoru. Začnite pridaním lavičky na čítanie, kreatívne použite starý fúrik ako repasovaný kvetináč alebo na dvere zaveste sezónny veniec. Nápadov je neúrekom a vďaka nim bude mať vonkajšia konštrukcia pocit, že je súčasťou domu.

zdroj: Mikael Broms/shutterstock.com

10. Nainštalujte kŕmidlá pre vtáky

Vtáky – ale aj včely a motýle – vytvárajú na záhrade úžasnú atmosféru. Nielen, že sú krásne na pohľad, ale ponúkajú aj nevysvetliteľný pokoj, ktorý prichádza s tým, že sa príroda sa „deje“ priamo pred vami. Zaveste niekoľko kŕmidiel pre vtáky a pozvite vašich operených priateľov, aby sa u vás zastavili.

11. Burinu majte pod kontrolou

Odstráňte burinu skôr, ako pôjde do semena. Rastliny, ktoré vo vašej záhrade konkurujú tým, ktoré tam skutočne chcete, kompostujte. Prečo zbytočne míňať peniaze zdieľaním hnojiva a výživných látok s „darmožráčmi? Použitie atraktívneho a praktického mulča odradí burinu od úmyslu zasiať svoje semiačka. A okrem toho, rovnako ako čerstvý náter v miestnosti, čerstvý mulč vo vašich záhonoch okamžite spôsobí, že vaša záhrada bude vyzerať sviežo, čisto a krásne.

12. Nebojte sa nápadných kvetináčov

Pestrofarebné kvetináče pútajú pozornosť na ťažiskovú rastlinu alebo oblasť. Doprajte svojim kvetináčom nový náter. Vyberte si trendy farby sezóny alebo choďte do niečoho umeleckého. Nech sa už rozhodnete pre čokoľvek, na váš dvor prinesiete štipku sviežosti.Kontrastom veľkosti rastlín a kvetináčov, môžete vytvoriť dominanciu kvetináča, ktorý chcete zvýrazniť ako kľúčový akcent. Uistite sa, že tie, ktoré okolo neho umiestnite, sú menšie ako ústredná nádoba. To pomáha vytvárať jednotu, pretože oko sa zameriava na kvetináč a potom na zvyšok okolitej záhrady.

13. Krásne záhrady sa vyhýbajú neporiadku

To môže byť náročné, ak máte skutočne malý priestor. Preplnenosť však iba sťažuje prístup a sťažuje celkové využitie priestoru. Pokúste sa vyvážiť obmedzené priestory rastlinami, ktoré vyberiete a nepoužívajte príliš veľa rôznych materiálov.

Zvážte pestovanie niektorých rastlín v interiéri a rozmiestnite ich do oblastí domova, kde vyhovujú svetelné podmienky. Napríklad paprade milujú vlhkosť a slabšie svetelné podmienky v kúpeľniach, zatiaľ čo vonku môžu zaberať príliš veľa hodnotného osobného priestoru, ktorý by sa dal lepšie využiť pre iné rastliny alebo nábytok. Na uvoľnenie podlahovej plochy na malej terase použite zvislé priestory, ako sú steny, zábradlia, kontajnery a závesné koše.

Zdroj informácií: