Doplnky stravy sú produkty určené pre ľudí, ktorí aktívne trénujú, ale nielen pre nich. Môžu ich používať aj menej aktívni ľudia, ktorí trávia veľa času v práci, na doplnenie nedostatkov v strave. Trénujúca žena, rovnako ako muž, môže tiež používať doplnky výživy na podporu fyzickej námahy a zdravotných funkcií organizmu.

Na aké doplnky by ste sa mali spoliehať?

Komplex vitamínov a minerálov

Dobrý vitamínovo-minerálny prípravok by mal byť základom suplementácie pre každého človeka, ktorý intenzívne trénuje. Súvisí to so stratou základných minerálnych látok počas fyzickej námahy, ktorá vytvára dodatočný dopyt po určitých prvkoch. Minerálny produkt by mal byť bohatý na horčík, draslík a vápnik, aby pomáhal udržiavať rovnováhu elektrolytov v homeostáze. Dôležité je tiež udržiavať primeranú hladinu sodíka a železa.

Pokiaľ však ide o vitamíny, zvýšená fyzická námaha si vyžaduje prísun väčšieho množstva vitamínov skupiny B, ktoré sú zodpovedné za viaceré procesy energetického metabolizmu, regeneráciu nervového systému, ako aj podporu svalového tkaniva.

Kreatín

Kreatín je najlepší prípravok na trhu, ktorý podporuje rozvoj športovej formy. Funguje tak, že upravuje energetický manažment vášho tela prostredníctvom zvýšeného ukladania kreatínfosfátu vo svalovom tkanive. To znamená, že vaše svaly budú počas tréningu pracovať efektívnejšie, budú odolnejšie, pevnejšie a silnejšie.

Mnohé ženy, ktoré užívajú kreatínové doplnky, zdôrazňujú ich prínos pre zlepšenie pevnosti pokožky, čo súvisí s plnším vzhľadom svalov. Okrem toho existujú určité vedecké náznaky, že kreatín pôsobí (čo je zaujímavé, len na ženy) ako prostriedok na zlepšenie nálady a pohody.

BCAA

BCAA sú kombináciou troch kľúčových aminokyselín, ako sú l-leucín, l-valín a l-izoleucín. Hlavnou funkciou doplnku je podpora tela na viacerých úrovniach. BCAA pomáhajú chrániť svalové tkanivo tým, že zvyšujú koncentráciu aminokyselín s rozvetveným reťazcom v krvi. To znamená, že počas tréningu (najmä v období redukcie), keď je nedostatok energetických substrátov, telo využije aminokyseliny BCAA, ktoré sme skonzumovali pred tréningom.

Športová suplementácia nám dáva možnosť zlepšiť cvičebné parametre organizmu. Vďaka skutočnej podpore, ktorú dostávame, je možné zlepšiť silu, vytrvalosť, regeneráciu alebo podporiť budovanie svalovej hmoty.