Prvé pohronské derby medzi Zvolenom a Banskou Bystricou už pozná svojho víťaza. V 6. kole hokejovej Tipos extraligy dokázal Zvolen zvíťaziť nad svojim rivalom, hoc až po samostatných nájazdoch.

Víťazstvo Zvolena sa tak nerodilo práve najľahšie, prechádzalo mu 65 minút bojovného hokeja, v ktorom sa hokejisti HKM trikrát doťahovali na svojho súpera. Hráči Banskej Bystrice totiž za každým dokázali ísť do vedenia, tvrdou prácou sa však obhajcovia titulu dokázali vrátiť do zápasu a napokon ukoristiť dva body za výhru po nájazdoch.

Zverenci trénera Oremusa nastúpili na zápas v poriadne oklieštenej zostave, k dlhodobo absentujúcemu Stupkovi a Sládokovi sa pridali aj Viedenský a Tomáš Török. V zostave sa tak udiali nevídané rošády, hráči Zvolena však dokázali ťahať za jeden povraz a odmenou im bola pozápasová radosť. Jednou z kľúčových postáv zápasu bol aj Juraj Mikúš. Ten po stretnutí otvorene porozprával svoje dojmy.

„Po dlhšom čase bolo na tribúne maximum divákov, čo sem mohlo prísť. Aj z Banskej Bystrice ich bolo veľa v hľadisku. Derby malo náboj rivality a v podstate aj play-off parametre. Prišiel k nám ťažký súper, hra bola vyrovnaná, my sme boli viac disciplinovanejší. Bystričania boli často vylučovaní a to ich stálo zrejme v závere sily. My sme hrali do posledného možného momentu na krv a vyplatilo sa. Na góly sa však musíme nadrieť, aj ja som skóroval na trikrát a následne dostaneme rýchly gól. To zrazí dole aj lepšie mužstvá. Ešte sa zohrávame, odišlo od nás šesť hráčov z uplynulej sezóny, viacerí chýbajú pre zranenia, snáď si to časom sadne a budeme lepší,“ konštatoval skúsený útočník, ktorý má na svojom konte už 8 bodov (3+5). Ten pri neprítomnosti Mareka Viedenského dostáva priam nadmernú porciu minút na ľade a plní tak všetky možné úlohy.

V podobnom duchu ako Mikúš sa vyjadril aj hlavný kormidelník Zvolena Peter Oremus. Ten však vo svojom hodnotení vyzdvihol aj kvalitnú hru súpera. „Jedno aj druhé mužstvo hralo dnes výborný hokej a diváci mohli vidieť vynikajúci zápas. Víťazstvo sme si asi zaslúžili, keďže sme sa trikrát vrátili do zápasu a napokon na samostatné nájazdy sme boli lepší. Mali sme tam veľa pekných momentov, hoc vieme, kde nás tlačí topánka. Tešíme sa napokon z výhry my, ale bol to dobrý výkon nielen z našej strany, ale aj zo strany súpera. Moji zverenci splnili to, čo som od nich vyžadoval, som s nimi spokojný.“

Maródka v mužstve a absentujúca šírka kádra spôsobili okrem iného aj to, že ofenzívne úlohy musel plniť obranca Meliško. Na otázku ZVonline.sk, či sú už na ceste prípadné posily, Oremus odpovedal: „Bavili sme sa na túto tému s vedením počas týždňa. V tejto chvíli je to naozaj veľmi ťažké, trh s hráčmi je obmedzený. Uvidíme, ako dopadnú kempy v Amerike, ktoré teraz končia. Ten tím určite potrebuje, aby prišli ďalší hráči. Meliško sa ocitol v útoku, lebo je to dobrý korčuliar a svoje úlohy si splnil. Stále je to však obranca,“ povedal na margo zmien v zostave skúsený lodivod.

Hokejisti Zvolena tak ukoristili cenné dva body, vďaka ktorým si vylepšili postavenie v tabuľke o jednu priečku. Dôležité však je, že nestrácajú kontakt s čelom tabuľky, kde sa po piatkovom kole ocitli hráči Nitry. „Rytieri“ sa najbližšie predstavia už v nedeľu 10. októbra v Prešove, kde si zmerajú sily s aktuálne posledným celkom tabuľky. Úvodné buly je naplánované na 17:00 h.