Ako sme vás už informovali, najväčšia letecká udalosť roka, Medzinárodné letecké dni Slovak International Air Fest (SIAF) 2012, sa uskutočnia cez víkend od 1. do 2. septembra 2012 na Letisku Sliač. Podujatie sa bude konať pri príležitosti výročia Slovenského národného povstania. Jeho hlavným organizátorom je Slovenská letecká agentúra (SLA) z Banskej Bystrice, ktorá najväčšiu leteckú akciu roka v spolupráci s hlavným programovým partnerom, Ministerstvom obrany SR úspešne organizovala aj vlani.

Milovníci letectva sa už teraz môžu tešiť na jedinečné ukážky akrobacie vo vzduchu či rôzne prehliadky, ktoré demonštrujú pripravenosť a výcvik pozemných a vzdušných síl Slovenskej republiky či iných armád z krajín NATO, Európskej únie, USA a Slovenska. Svoju účasť potvrdili vzdušné sily zo Švajčiarska, Belgicka, Nemecka a Rakúska i Holandské kráľovské letectvo. Ozajstným lákadlom má byť vystúpenie svetoznámej akrobatickej skupiny Frecce Tricolori z Talianska. Naposledy sa táto formácia predstavila Slovákom v roku 2004 na leteckých dňoch SIAD v Bratislave. Tradícia Pattuglia Acrobatica Nazionale: Frecce Tricolori trvá už 52 rokov a tvorí ju 313. akrobatická tréningová skupina talianskeho národného letectva. Pre divákov sú ľahko zapamätateľný pre originalitu svojich vystúpení, keď je vo vzduchu naraz až desať akrobatických lietadiel, ktoré vystúpenie spestrujú farebnými efektami vo farbách Talianska. „SIAF sú zaradené medzi podujatia, ktoré prinášajú vzrušenie, dynamiku, výzvu, technológiu, senzáciu, šport, zábavu a vysoké výkony. Spájajú v sebe to najlepšie z leteckých dní a extrémnych športov. Úspech leteckých dní z minulého roka je predpokladom, že diváci sa budú môcť aj tento rok tešiť na zaujímavé vystúpenia,“ hovorí Hubert Štoksa, riaditeľ Slovenskej leteckej agentúry. Ako dodal, o účasti mnohých známych mien vo svete letectva rokujú. V súčasnosti sú v programe účastníkov záväzne potvrdení RetroSky Team z košického Slovenského národného aeroklubu, Očovskí bačovia, akrobat Dušan Šamko na stroji PITTS S2, Air Transport Europe z Popradu sa predvedú s Agustou AK 109, Aerospol Prievidza so strojom WT9 Dynamic, Shak Aero zo Senice so strojom Shark, Heli Company z Prešova na H-269 Schweizer, Jozef Viskupič zo Šenkvíc na stroji Extra E-300, spoza hraníc na Sliač zavítajú maďarskí Goldtimer Fundation na stroji Lisunov Li-2, Andrew Bickmore z Veľekj Británie na YAK-3UM a Czech Sport Aircraft z českých Kunovíc sa predvedie na Sport Cruiser. Bravúrne letecké akrobatické kúsky na oblohe nad Sliačom predvedie aj Zoltán Veres z Maďarska, víťaz prestížnej svetovej série AERO GP v Dubaji.

„Som nesmierne rád, že sa nám podarilo s vynaložením nemalého úsilia a vďaka pozitívnemu ohlasu širokej verejnosti pokračovať v tradícii a organizovať ďalší ročník Medzinárodných leteckých dní, SIAF 2012. Je to veľkolepé podujatie, ktoré ponúka unikátne majstrovstvo leteckých profesionálov vo vzduchu i na zemi. Zároveň je časom, kedy môžu priaznivci letectva stráviť zaujímavý a vzrušujúci víkend spolu s rodinami či priateľmi,“ uviedol generálmajor Ing. Martin Babiak, veliteľ vzdušných síl SR.

Hlavným organizátorom MLD SIAF 2012 je SLA, s.r.o. z Banskej Bystrice, ktorá má s organizovaním leteckých dní bohaté skúsenosti. V roku 2005 a o rok neskôr, v roku 2006 usporiadala letecké dni so zahraničnou účasťou Slovak Air Fest na letisku Sliač. Oboch podujatí sa zúčastnilo viac ako 45 000 divákov. V roku 2007 agentúra spoluorganizovala Národné letecké dni, ktoré sa konali na letisku Piešťany, kde vypracovala projekt a zabezpečovala letovú časť podujatia. V roku 2008 SLA plynule pokračovala v založenej tradícii leteckých dní organizáciou medzinárodného podujatia Slovak Air Fest, Letecké dni Očová 2008, ktoré navštívilo vyše 25 000 ľudí. V roku 2011 sa letecké dni SIAF uskutočnili na Letisku Sliač a navštívilo ich vyše 55 000 účastníkov, ktorí mohli sledovať bohatý program vyše 100 lietadiel z 12 krajín. Skutočnosť, že sa najväčšia oslava letectva koná opäť na Sliači, víta aj generálmajor Ing. Martin Babiak: „Slovenské vojenské letectvo a Letisko Sliač, v minulosti známe ako letisko Tri Duby, zohralo významnú úlohu počas Slovenského národného povstania, nakoľko tu v septembri 1944 pristál 1. česko-slovenský samostatný stíhací letecký pluk. V súčasnosti je letisko srdcom vzdušných síl ako domovská základňa slovenského stíhacieho letectva, ktoré každodenne zabezpečuje nepretržitú ochranu suverenity a nedotknuteľnosti vzdušného priestoru Slovenska, a to i v rámci integrovaného systému protivzdušnej obrany NATO. Základňa od roku 2002 hrdo a so cťou nesie názov nášho najúspešnejšieho slovenského pilota – stíhača bojujúceho pod krídlami Royal Air Force, leteckého esa generálmajora Otta Smika.“ Hubert Štoksa dodáva, že Letisko Sliač má štatút medzinárodného letiska plne vybaveného pre možnosť organizovania leteckých dní. „Jeho geografické položenie, infraštruktúra a história ho predurčujú ako atraktívnu lokalitu pre organizovanie takýchto podujatí,“ poznamenal.

Na organizácii SIAF 2012 sa podieľajú Ministerstvo obrany SR ako hlavný programový partner a spoluorganizátori: Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, Banskobystrický samosprávny kraj, mestá Banská Bystrica, Zvolen a Sliač.

Aktuálne informácie hľadajte na internetovej stránke podujatia i oficiálnom facebooku…