Ozdobou Medzinárodných leteckých dní SIAF 2012, ktoré sa uskutočnia 1. a 2. Septembra 2012 na Leteckej základni Sliač, bude aj poľská skupina Orlik. Špičkový tím reprezentujúci Poľskú republiku zavíta na SIAF 2012 so špeciálnymi dvojmiestnymi turbovrtuľovými lietadlami PZL-130 TC-2.

Profesionáli skupiny ORLIK navštívili Slovensko už niekoľkokrát, v roku 2008 nechýbali na Národných leteckých dňoch v Piešťanoch či na Medzinárodných leteckých dňoch SIAD 2002 v Bratislave. Prestížna poľská akrobatická skupina Orlik vznikla 1. januára 1998 v Leteckej akadémii v Debline. Päťčlenná formácia začala so základnými a zdokonaľovacími cvičeniami na letisku Radom-Sadkow. Verejnosti predstavili svoje umenie prvýkrát v roku 1998 a pozornosť sa seba pútali aj počas Royal International Air Tattoo v v britskom Fairford. Deväťčlennú formáciu tvoria inštruktori zo Strediska základného výcviku v poľskom meste Radom.

Prototyp PZL-130 po prvý raz vzlietol 24. októbra 1984 ešte s piestovým motorom. Výrobcom lietadla je spoločnosť EADS PZL, ktorá je najstarším poľským leteckým výrobcom. Prvé sériovo vyrábané lietadlo Turbo-Orlik bolo zostrojené na konci roku 1992. Do výzbroje poľského letectva bolo zaradené v roku 1993 a stalo sa úspešným turbovrtuľovým vojenským cvičným lietadlom.

Prvá verzia „orlíka“ mala označenie PZL-130 TC I. Katapultážna sedačka Martin-Baker Mk.11 a modernizovaná avionika boli jej súčasťou. Novšia verzia, ktorú uvidia návštevníci Medzinárodných leteckých dní na Sliači, dostala označenie PZL-130 Orlik TC II. Má výkonnejší motor Pratt &Whitney Canada PT6A-25C a modernizovanú avioniku.

Poľské letectvo sa bude na Medzinárodných leteckých dňoch na Sliači prezentovať aj dvojicou nadzvukových bojových lietadiel Su-22M4. Počas prvých dvoch septembrových dní tak budeme mať skutočne výnimočnú príležitosť vidieť letové ukážky týchto nadzvukových stíhacích bombardérov nad sliačskym letiskom. Poľské letectvo je totiž jediným prevádzkovateľom Su-22 v rámci krajín Severoatlantickej aliancie. Poliaci obnovili letové ukážky tohto unikátneho stroja len nedávno a v zahraničí sa prezentujú veľmi sporadicky.

Medzinárodné letecké dni SIAF 2012 na Leteckej základni Sliač avizujú účasť hneď niekoľkých špičkových akrobatických tímov a leteckých skupín z rôznych krajín Európy. Poľská výprava bude jedna z najpočetnejších skupín.

Su-22 poľského letectva patrí medzi posledné európske nadzvukové bojové lietadlá s meniteľnou geometriou krídel, ktoré sú zaradené do výzbroje letectva krajín NATO. Návštevníci SIAF 2012 sa tak môžu tešiť na fascinujúce divadlo na zemi i vo vzduchu.

Poľské letectvo predstaví na statickej ukážke aj dvojmotorové turbovrtuľové taktické transportné lietadlo CASA C-295M. Je určené hlavne pre krátke a stredné vzdialenosti na prepravu osôb a materiálu. Lietadlo je možné veľmi rýchlo upraviť pre leteckú prepravu, prípadne na evakuáciu zranených a chorých na 24 nosidlách s odborným lekárskym sprievodom.

Aktuálne informácie o podujatí Slovak International Air Fest hľadajte na internetovej stránke podujatia i oficiálnom facebooku…