Základom pre čistú vodu v jazierku je správne naštartovanie filtrácie. Potrebné je tiež jeho zazimovanie. Niekoľko účinných tipov pre čistú vodu pre vaše vodné rastliny a rybičky sme pre vás pripravili v nasledujúcom článku.

Kvalitný filter do jazierka

Filtráciu v jazierku je potrebné spustiť, keď teplota vody dosiahne 10 °C a viac. Nezabudnite pred sezónou skontrolovať, či sú vyčistené všetky časti filtra. Čistý a kvalitný filter do jazierka je pre priezračnú vodu a výborné podmienky pre život základom. Po spustení filtrácie pridajte štartovacie baktérie podľa objemu vody vo vašom jazierku.

Prírodné baktérie pomáhajú naštartovať filtráciu jazierka po zimnom období. Bez nich by nebol spustený biologický proces čistenia vody. Práve ten je nutný pre vytvorenie priaznivého a zdravého prostredia pre vodné živočíchy. Filter do jazierka obsahuje mikroorganizmy, ktoré vytvoria biofilm čistiaci vodu od nečistôt a živín pre riasy. Pridávajú sa do komory filtra.

Kompletné zazimovanie záhradného jazierka

Aby mali ryby priaznivé podmienky na prezimovanie, potrebné je správne zazimovanie záhradného jazierka. Minimalizujete tak výskyt rias aj úhyn rýb.

Keď teplota vody klesne pod 10 °C, mali by ste skončiť s kŕmením rýb v jazierku. Kým klesne na 6 °C, malo by byť pripravené na zimu. Začnite strihaním rastlín a mechanickým čistením vody od nečistôt. Zostrihajte trávy v okolí jazierka aj v ňom, zastrihnúť je potrebné tiež lekná. Tie skráťte až po substrát, alebo ich môžete vybrať a odložiť na prezimovanie do pivnice.

Následne prečistite dno jazierkovým vysávačom. Na znečistené miesta a zakalenú vodu použite vhodnú jazierkovú chémiu. Upravte tiež pH vody na 7. Nakoniec pridajte prípravok určený pre zazimovanie s obsahom minerálov. Posledným krokom je odpojenie filtrácie. Tú nebudete musieť odpájať len vtedy, ak je skonštruovaná aj pre zimnú prevádzku.