PR článok | Foto: PlusONE / Shutterstock.com | 5.7.2020

Tipy pre praktické zariadenie podkrovia

Napriek tomu, že čoraz viac ľudí uprednostňuje skôr stavbu bungalovov, záujem o viacposchodové domy naďalej rastie. Nakoľko zabezpečiť dnes nový pozemok na stavbu je finančne náročné, bude sa očakávať, že stavba viacgeneračných domov bude narastať.

Ak bývate v poschodovom rodinnom dome a plánujete si zariadiť podkrovie, aké praktické tipy pri zariaďovaní podkrovia oceníte?

Nábytok na mieru v svetlej farbe

V podkrovných priestoroch vám budú robiť problémy najmä šikmé steny. Z tohto dôvodu si klasický nábytok nebudete môcť dovoliť a budete si musieť dať vyrobiť nábytok na mieru. Ak v podkroví plánujete spálňu, či detskú izbu, nezabúdajte apelovať na výrobu nábytku s posuvným systémom. Jednoduchý prístup do skríň a hlavne zbytočne nezmenšovanie miestnosti sú najväčšie výhody takéhoto nábytku. Keďže svetlo preniká do podkrovia len cez strešné okno, je veľmi dôležité zvoliť skôr svetlejší nábytok – odtieň dub, buk. Nábytok v svetlejšej farbe priestor nezmenší a naopak ho skôr opticky zväčší, presvetlí.

Drevené prvky

Podkrovné priestory by mali byť jednoznačne zariadené v svetlých farbách. Čo sa týka materiálu, odporúčajú sa drevené prvky, najmä drevená podlaha, či drevený obklad šikmých stien. Nábytok skôr vyberajte z kvalitnej drevotriesky. Nábytok z masívneho dreva je ťažký a do podkrovia sa nehodí. V tomto prípade stačí staviť na pekný drevený dekor.

Kvalitné tienenie

Hydroizolácia je jedným z dôležitých krokov, ktoré musíte urobiť pri zariaďovaní podkrovia. Veľmi dôležité je ale aj zabezpečiť kvalitné tienenie. Najmä v lete oceníte kvalitné tienenie, cez ktoré neprenikne žiadne neželaný slnečný lúč. Odporúčame vám namontovať si buď kvalitné rolety na strešné okná. Tie vám poskytnú 100% ochranu pred slnečnými lúčmi.

Nevyužité šikmé plochy v podkroví odporúčame využiť na knižnicu. Výroba knižnice atypických rozmerov je možná a stačí si nájsť dobrú stolársku firmu, ktorá vám ju na základe požiadaviek a rozmerov vyrobí.