Aj napriek zhoršujúcej sa pandemickej situácii na Slovensku prinesie víkend obyvateľom Zvolena a okolia opäť bohatý program. Najväčšiu pozornosť púta Radvanský jarmok v Banskej Bystrici, ktorý sa stal obľúbeným podujatím pre širšiu verejnosť. Vo Zvolene sa v sobotu predstaví Ondrej Kandráč, viaceré obce v okolí pripravujú Dni obce s programom pre deti aj dospelých.

Piatok 10. septembra

363. Radvanský jarmok v Banskej Bystrici

Námestie SNP, Banská Bystrica – 10:00 h

Po ročnej prestávke sa už v piatok, 10. septembra začne 363. Radvanský jarmok, ktorý je tradíciou v meste pod Urpínom. Vzhľadom na epidemickú situáciu mesto rozmiestnilo kultúrny program jarmoku do viacerých lokalít. Hlavným dejiskom otváracieho ceremoniálu, atraktívnych koncertov a folklórnych vystúpení sa stane areál pri Múzeu SNP. Stánky Trhu tradičných remesiel a stánky s ľudovo-umeleckými výrobkami budú umiestnené na Námestí SNP, v Dolnej ulici a v okolí Barbakanu. Viac o Radvanskom jarmoku aj s kompletným programom nájdete TU.

Farmárske dni v Lieskovci

Pole pri poľnohospodárskom družstve, Lieskovec – od 10:00 h

Obec Lieskovec si pripravila dvojdňové podujatie, ktoré začne už v piatok v doobedných hodinách predvedením techniky a aktívnych prác. Chýbať nebudú jazdy zručnosti na poľnohospodárskej techniky a tombole, piatkovým programom prevedie návštevníkov moderátor Štefan Skrúcaný. Sobota prinesie program pre rodiny s deťmi, moderovať bude Lukáš Latinák. Pozor, počas oboch dní je program len medzi 10:00 a 14:00 h.

Pom Pomove rozprávky v Divadle J. G. Tajovského

DJGT, Zvolen – 17:00 h

POM POMOVE ROZPRÁVKY sú kultovým dielom maďarského autora Istvána Csukása. Sú známe originálnou fantáziou, láskavým humorom, podporou priateľstva a nezdolným optimizmom, že všetko v živote sa dá napraviť, len treba nájsť spôsob ako. Obyčajné dievčatko Babuľa spozná neobyčajné veci vďaka kamarátovi Pom Pomovi, ktorý ju cestou do školy prenesie do farebného sveta. Rozprávka je určená pre deti vo veku od 4 rokov, ktoré budú vtiahnuté do imaginatívneho sveta fantázie a zažijú autentický divadelný zážitok plný hravosti.

Premietanie filmu Až přijde kocour

Stará Radnica, Námestie SNP 31, Zvolen – 17:30 h

Filmový skoro klub si pre zvolenského diváka pripravil animálnu jeseň. September a október bude venovaný česko-slovenskej kinematografii so špecifickými názvami. Prvým filmom bude Až přijde kocour z roku 1963 od Vojtěcha Jasného. Premieta sa v sále Ľ. Štúra od 17:30 h, vstupné je dobrovoľné. Viac informácií nájdete aj tu.

Sobota 11. septembra

Slávnostné otvorenie školského areálu ZŠ Alexyho

ZŠ J. Alexyho, Zvolen – 9:00 h

Veľké podujatie s veľkými menami pre veľkých a samozrejme aj pre deti. Slávnostné otvorenie školského areálu Základnej školy J. Alexyho prinesie so sebou bohatý program od skorých ranných hodín. Pre deti je pripravená mini disco show, penová párty, rôzne súťaže, skákací hrad aj cukrová vata. Slávnostné otvorenie prebehne od 11:00 h pod záštitou II. vicemiss Slovenska z roku 2020, Kristíny Víglaskej. O hudobný program sa postarajú Karol Csino, Ondrej Kandráč, Jadranka a Oldies party. Športové osobnosti pod vedením Karola Kučeru a Ladislava Čierneho odohrajú exhibičný futbalový zápas.

Memoriál Bohuslava Krausa – volejbalový turnaj juniorov

Športová hala TU Zvolen, T. G. Masaryka 24, Zvolen – 9:00 h

Priaznivci volejbalu si môžu prísť vychutnať volejbalový turnaj s dlhoročnou tradíciou a pod názvom Memoriál Bohuslava Krausa. Kvôli obmedzenému režimu sa predstavia len volejbalisti z kategórie juniorov, návštevníkov čakajú tuhé súboje a kvalitný volejbal.

ZAŽI HRADY INAK! Komentovaná prehliadka Pustého hradu vo Zvolene

Pohronská hradná cesta, Námestie SNP 1, Zvolen – 10:00 h

Každé miesto žije svojim vlastným príbehom. Miesta, akým je Pustý hrad vo Zvolene žijú aj tajomnom. Tajomnom a predstavami, ktoré sa nám vynárajú pri sledovaní hradieb či objektov, z ktorých sa zachovali len zrúcaniny. Čo všetko sa ukrýva obna Pustom hrade, ktorý je jednou z najrozsiahlejších hradných zrúcanín v strednej Európe? Spoznajte čaro tohto miesta, ktorého tajomstvá postupne odkrývajú archeológovia. Na slovo vzatí odborníci vám predstavia veľkolepý Pustý hrad, ktorý patril k elite najdôležitejších sídel uhorských kráľov či Zvolenskej župy. Dozviete sa príbeh o razení falošných mincí na hrade či o tom, ako sa podarilo odkryť spod zeme Dolný hrad. Začiatok prehliadky je o 10:00 h a dĺžka programu je približne 1,5 hodiny. Cena za prehliadku: 5 eur / osoba, deti do 8 rokov zdarma.

Gavurky Run 2021 – Dobrá Niva

Námestie SNP, Dobrá Niva – 11:00 h

V poradí 7. ročník bežeckého podujatia sa uskutoční v sobotu 11. septembra, symbolicky od 11:00 h, so štartom na Námestí SNP v obci Dobrá Niva. Účastníci majú k dispozícii dve trate a organizátori si pre nich pripravili okrem účastníckej medaile aj guláš, občerstvenie a chýbať nebude tombola. Príďte sa zabaviť a podporiť bežcov, pre deti nebude chýbať sprievodný program so štartom už od 10:00 h.

Deň obce Breziny – 1. ročník

Obecný úrad v Brezinách, 11:00 h

Obec Breziny si pripravila na sobotu 11. septembra prvý ročník podujatia pod názvom Deň obce Breziny. Potešia sa všetky vekové kategórie, pre deti je pripravený skákací hrad, elektrické autíčka a štvorkolky, zaujmú určite aj sokoliari. Dospelým budú patriť ukážky poľovníctva a samozrejmosťou bude guláš, občerstvenie, dobrá hudba a dobrá nálada.

Podsitnianske dni hojnosti v Baďane

Obec Baďan, 12:00 h

Jubilejný, dvadsiaty ročník folklórneho festivalu, zameraný na návrat k ľudovým zvykom a tradíciám. Vystúpia folklórne súbory z Klokoča, z Bátoviec, Bystrina z Banskej Bystrice, Velosán z Pukanca, Geľovianka zo Sebechlieb, heligonkári spod Sitna a domáca FSk Baďančanka. Ochutnať budete môcť lokše, kačacie stehná, grilované klobásy, pečené prasa, guláš z diviny, domáce koláče a iné. Vstup na podujatie je 1 euro.

Športový deň obce Lieskovec

Športový areál Hájik, Lieskovec – 13:00 h

Nultý ročník podujatia pripravujú v obci Lieskovec, kde si pripravili pre návštevníkov bohatý program pre všetky vekové kategórie. Dospelých zabaví volejbalový turnaj o putovný pohár starostu obce, pre najstarších je pripravená olympiáda seniorov v podobe zábavných športových hier. Deti si prídu na svoje vďaka prekážkovej dráhe, futbalovému turnaju o pohár starostu obce a chýbať nebude rozprávkový les, skákací hrad a maľovanie na tvár.