S blížiacim sa víkendom vám opäť po dlhšom čase ponúkame prehľad blížiacich sa kultúrnych a športových podujatí, ktoré nájdu svoje miesto vo Zvolene a okolí. Ponuka je aj napriek ochladeniu sa príjemná a je tak z čoho vyberať.

Piatok 1. apríl

Planetárium deťom aj dospelým

Krajská hvezdáreň a planetárium M. Hella, Žiar nad Hronom – 17:00 a 20:00 h

Mici a jej mesačné dobrodružstvo (17:00 h) a Večer pod hviezdnou oblohou (20:00 h) čaká vo Hviezdnej sále na malých aj veľkých milovníkov hviezdnej nočnej oblohy v planetáriu. Mici, Muri a Cibi pracujú ako upratovacia čata vo vesmírnej agentúre a ich úlohou je čistenie okolia Zeme od vesmírneho odpadu. Veľké dobrodružstvo troch mačacích kamarátov, brázdiacich vesmír na galaktickom zametači, je určené deťom od 6 do 13 rokov. Vstupenky na tomto odkaze. Večer pod hviezdnou oblohou ponúkne vo fulldome režime program My sme hviezdy. Podujatie je vhodné pre návštevníkov od 12 rokov. Rezervácia vstupeniek na tomto odkaze.

Tóny lutny na zámku

SNG Zvolenský zámok – 18:00 h

V čarovnom prostredí zámockej kaplnky zaznejú v predvečer víkendu tóny lutny v podaní majstra tohto nástroja Csabu Nagya. Šestnáste storočie sa považuje za zlatú éru lutny, inštrumentu krásy a melanchólie. Smútok destilovaný skrz zázračnú alchýmiu umenia, ktorý sa dotýka našich duší. Bázeň. Tento koncert, ktorý je intímnou spoveďou a tichou chvíľou krásy a melanchólie, sa koná v rámci jarnej edície programu Zámok bez zámkov. Viac info na stránke SNG.

Štvrťfinále hokejovej Tipos extraligy

Zimný štadión Zvolen – 18:00 h

Hokejisti HKM Zvolen majú výborne rozbehnutú sériu proti svojmu rivalovi z Banskej Bystrice. V piatok 1. apríla je na programe už piaty zápas štvrťfinále, v ktorom zvolenskí hokejisti môžu rozhodnúť o svojom postupe medzi štvoricu najlepších. V sérii totiž vyhrávajú aj vďaka dvom výhram z bystrického ľadu už 3:1 a všetko tak majú vo svojich rukách. Úvodné buly ďalšieho pokračovania napätej série je o 18:00 h na zimnom štadióne vo Zvolene.

Slobodná Európa vo Zvolene

Dom kultúry ŽSR, Zvolen – 20:00 h

Po úspešnom minuloročnom letnom turné, venovanom pamiatke zosnulého člena kapely Braňa Alexa, sa kapela Slobodná Európa vracia na koncertné pódiá a v rámci turné Kristove roky Tour 2022 oslávi 33 rokov svojej existencie. Prvý koncert turné kapela odohrá v piatok vo zvolenskom Dome kultúry ŽSR.

Sobota 2. apríl

Brošňa z dejín umenia

SNG Zvolenský zámok – 10:00 h

Sobotná bašta na zámku pre rodiny s deťmi v rámci programu Zámok bez zámkov ukáže, že aj dejiny umenia môžu byť inšpiráciou pre vlastnú tvorbu. Organizátori podujatia vybrali dvojicu slovenských maliarov Mikuláša Galandu a Ľudovíta Fullu, ktorých tvorbu účastníci sobotnej bašty pretvoria do inej techniky. Pokúsia sa vyrobiť originálne brošne. Štetec vymenia za ihlu, výkres za rôznofarebné látky a farby za koráliky a nite. A nielen to. Ateliér vymenia za prostredie Zámockej kaviarne plnej dobrôt.

Swingujúci džentlmeni

The Secret Bar, Zvolen – 21:00 h

Ak máte náladu skôr na swingový večer, zájdite do zvolenského The Secret Bar (Nám. SNP 25). Hudobné trio Swingin‘ Gentlemen (Swingujúci džentlmeni) tu svojou hudobnou vytvorí príjemnú dobovú atmosféru zlatej éry amerického swingu tridsiatych rokov minulého storočia. Trojica hudobníkov v zložení Martin Uherek (saxofón), Michal Zápotocký (gitara) a Róbert Ragan Jr. (kontrabas) zahrá známe melódie v štýle swing a bossa-nova.

Nedeľa 3. apríl

O vlkovi, ktorý vypadol z knižky

SNG Zvolenský zámok – 15:00 h

Už vám niekedy z obľúbenej knihy vypadol vlk? Je to veľká nepríjemnosť. Stratený blúdi pomedzi riadky, zatúla sa do divočiny, aj do praveku k dinosaurom, zaklope na vrátka siedmim kozliatkam a natrafí aj na vlčiu svorku. Koľko písmen a ilustrácii treba preskákať a koľko vlčích kusov zažiť, aby našiel nový domov? Divadelné predstavenie O vlkovi, ktorý vypadol z knižky, v podaní nezávislého divadelného zoskupenia ODIVO, ukončí jarný Zámok bez zámkov.